Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Ważne informacje

 12/19/2018

AIS - nowy system obsługi zgłoszeń celnych

Zgodnie z zapowiedziami Krajowej Administracji Skarbowej system CELINA przestanie działać w pełnym zakresie już od 31 grudnia 2018r. Po tym terminie, realizację zgłoszeń celnych będzie obsługiwał inny program AIS/IMPORT. Nadchodzące zmiany powinny zainteresować Państwa jako importerów.

Przypomnijmy, że CELINA to krajowy system, który służy administracji celnej do rejestracji i przetwarzania danych ze zgłoszeń celnych towarów importowanych na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa po całkowitym wygaszeniu systemu CELINA przywozowe zgłoszenia celne będą obsługiwane wyłącznie w systemie AIS/IMPORT, który został wdrożony 27 grudnia 2017 r.

Obecnie przywozowe zgłoszenia celne mogą być składane albo do dotychczasowego systemu CELINA albo do systemu AIS/IMPORT. Warto jednak zaznaczyć, że procedury rozpoczęte w systemie CELINA powinny się w nim zakończyć. Dlatego, po 1 stycznia 2019r. będzie można przesyłać jedynie komunikaty, które zakończą obsługę rozpoczętych w nim procedur specjalnych. Wszystkie pozostałe wnioski będą realizowane w programie AIS/IMPORT.

Wszystkie informacje związane z przedmiotowym system jak również nowymi Komunikatami jakie zostały wprowadzone przez organy celne, można znaleźć tutajExternal Link / New Window.

Jeśli pomimo uzyskanych informacji, ze źródeł udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, potrzebują Państwo pomocy, prosimy o kontakt z naszą infolinią celną pod telefonem: 22 420 90 09

Agnieszka Łukawczyk
Dyrektor ds. celnych
DHL Express Poland