Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Informacje prasowe

Tu znajdziesz najświeższe informacje o DHL i Grupie DP DHL, lokalne i globalne, opracowane na podstawie najnowszych informacji prasowych.
Dummy
W połączeniu z Centrum Innowacji DHL w Troisdorf w Niemczech i Centrum Innowacji Azji i Pacyfiku w Singapurze, Centrum Innowacji Ameryk będzie prezentować logistyczne technologie i innowacje, które DHL wdraża już w całym regionie.
więcej
Dummy
W połączeniu z Centrum Innowacji DHL w Troisdorf w Niemczech i Centrum Innowacji Azji i Pacyfiku w Singapurze, Centrum Innowacji Ameryk będzie prezentować logistyczne technologie i innowacje, które DHL wdraża już w całym regionie.
więcej
Dummy
W badaniu wskazano ponad 180 marek, jednakże tytuł najbardziej godnych zaufania otrzymały 24 marki. Wśród nagrodzonych, już trzeci rok z rzędu, znalazło się DHL od 27 lat z sukcesem rozwijające działalność logistyczną na polskim rynku i zdobywające w tym czasie...
więcej
Dummy
Kapituła programu przyznająca certyfikat i prestiżowe Godło Najwyższa Jakość QI, wysoko oceniła działania związane z wdrażaniem, a także promowaniem idei jakości we wszystkich aspektach działalności firmy DHL Express, zwłaszcza w zakresie oferowanych usług,...
więcej
Dummy
Swoją wiedzą ekspercką dzieli się zarówno ze start up’ami, przedsiębiorstwami z sektora MŚP oraz największymi firmami.
więcej
Dummy
Wybór na głównego partnera Magento stanowi uznanie dla globalnych liderów i umożliwia bliską współpracę w kluczowych kategoriach istotnych dla sprzedawców w handlu elektronicznym.
więcej
Dummy
Uwzględniono w nich różne style pracy i wiele elementów wpływających na wygodę pracowników.
więcej
Dummy
To oni od lat angażują się w pomoc finansową, materialną i wsparcie społeczne dla najbardziej potrzebujących.
więcej
Dummy
Instytut Top Employers przyznał DHL Express prestiżową pozycję Top Employer Global po certyfikacji jej praktyk HR aż w 50 krajach.
więcej
Dummy
Zawiera ona wyniki badań na temat bieżących tendencji i znacznego potencjału występującego w dziedzinie handlu elektronicznego dla firm świadczących usługi dla przedsiębiorstw (B2B).
więcej
Dummy
Nowo otwarty hub jest jednym z naszych największych węzłów na świecie, a ze względu na swoje położenie w logistycznym sercu Europy, pełni ważną rolę w połączeniu firm z tego regionu ze światem.
więcej
Dummy
W celu bezpiecznego zarządzania międzynarodowym łańcuchem dostaw, firma DHL Express wdraża wymagania dla bezpieczeństwa obiektów logistycznych TAPA.
więcej
Dummy
Uroczyste otwarcie nowego obiektu miało miejsce w poniedziałek 12 lutego z udziałem przedstawicieli zarządu firmy.
więcej
Dummy
Według niezależnego badania Top Employers Institue, DHL Express wyjątkowo troszczy się o swoich pracowników, zaś przyznane jej wyróżnienie jest wyrazem uznania za postawę wspierającą rozwój pracowników.
więcej
Dummy
Nowo otwarta jednostka jest kolejną inwestycją DHL Express zrealizowaną w ciągu kilku lat w ramach największego globalnego programu inwestycyjnego.
więcej
Dummy
Łódź przetransportowano do centrum wystawowego ExCeL w brytyjskiej stolicy, gdzie została oficjalnie zaprezentowana podczas targów London Boat Show.
więcej
Dummy
Akcja, w którą zaangażowali się eksperci i praktycy z różnych dziedzin, skupia się na najpopularniejszych zagrożeniach związanych z ochroną danych osobowych w przedsiębiorstwie.
więcej
Dummy
Tegoroczne wyniki potwierdzają, że DHL Express wciąż pozostaje w gronie najlepszych na rynku i cieszy się zaufaniem klientów.
więcej
Dummy
Podczas konkursów, sesji interaktywnych i przemówień programowych zaproponowano nowe społeczne podejście do transportu i ponowne spojrzenie na przyszłość technologii w tej branży.
więcej
Dummy
Jak co roku wyzwaniem logistycznym staje się terminowe doręczenie przesyłki do adresata jeszcze przed świętami.
więcej
Dummy
Spotkanie odbyło się 23 października br. pod patronatem Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Emirates Airline, zaś partnerem konferencji była firma DHL Express. Konferencja, której tematem przewodnim był „Eksport do krajów Zatoki Arabskiej”, stała...
więcej
Dummy
Ranking 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie wskazuje pracodawców inwestujących w swoich pracowników, tworzących motywującą i angażującą kulturę pracy oraz zapewniających atrakcyjne możliwości rozwoju dla utalentowanych ludzi.
więcej
Dummy
Międzynarodowy lotniczy terminal kurierski zlokalizowany jest przy ul. Wirażowej 37, na terenie LS CARGO PARK, należącym do LS Airport Services S.A., położonym w bezpośrednim sąsiedztwie międzynarodowego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Powierzchnia całkowita...
więcej
Dummy
Obecnie w DHL Express za doręczanie międzynarodowych przesyłek lotniczych i drogowych odpowiada 423 kurierów.
więcej
Dummy
Warsztaty zorganizowały Grupa DP DHL i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) we współpracy z kierownictwem lotniska, przedstawicielami administracji rządowej oraz innymi ekspertami ds. pomocy humanitarnej w środkowoazjatyckiej republice.
więcej
W Polsce, średni wzrost ceny dla przesyłek Time Definite ważących do 70 kg wyniesie 4,2%.
więcej
Dummy
Proeksportowy rozwój gospodarki i instrumenty wsparcia promocyjno-informacyjnego polskiego eksportu to zagadnienia dzisiaj popularyzowane i zyskujące coraz większe zainteresowanie polskich przedsiębiorców.
więcej
Dummy
Organizatorem mistrzostw jest DR1 Racing, światowa organizacja wyścigowa gromadząca najlepszych pilotów i zespoły wyścigowe, przeprowadzająca zawody w nietypowych miejscach, w tym na wieżowcu Post Tower w Bonn, siedzibie Grupy Deutsche Post DHL.
więcej
Dummy
Uczestnikami 3. charytatywnej akcji jest niezmiennie rowerowe trio –entuzjaści sportu, wolontariusze, a na co dzień menadżerowie firmy DHL Express – Edwin Osiecki, Paweł Matczyński i wieloletni klient firmy, Staszek Wojtanek.
więcej
Dummy
Uczestnikami 3. charytatywnej akcji jest niezmiennie rowerowe trio –entuzjaści sportu, wolontariusze, a na co dzień menadżerowie firmy DHL Express – Edwin Osiecki, Paweł Matczyński i wieloletni klient firmy, Staszek Wojtanek.
więcej
Dummy
Głównym obszarem działalności biznesowej spółki pozostaje realizacja międzynarodowych usług ekspresowych, zgodnie ze specjalizacją funkcjonującej na rynku dywizji DHL Express.
więcej
Dummy
O uznaniu marki DHL za Lidera Jakości zadecydowały wypowiedzi respondentów, w ocenie których marka DHL należy m.in. do najsolidniejszych dostawców, dbających o dobry kontakt z klientem.
więcej
Dummy
W czerwcu Vetements było gospodarzem eventu Paryskiego Tygodnia Mody w Parking Europe Garage, gdzie wystawiono dziesięć nowych czerwono-żółtych produktów – w tym T-shirt, bluzę z kapturem, spodnie dresowe, czapkę, koszulkę polo oraz skarpetki.
więcej
Dummy
Żółta Paczka DHL jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym w DHL dwa razy do roku - z okazji Dnia Dziecka oraz świąt Bożego Narodzenia.
więcej
Dummy
Nagrody DHL CARE przyznano podczas 17. konferencji DHL Global Life Sciences and Healthcare w Singapurze w ubiegłym tygodniu, na której prawie 400 liderów nauk biologicznych i opieki medycznej spotkało się, aby dyskutować o głównych trendach łańcuchów dostaw,...
więcej
Dummy
Wśród nagrodzonych, już drugi rok z rzędu, znalazło się DHL, które w ciągu 26 lat obecności na polskim rynku stało się jedną z wiodących firm logistycznych w kraju.
więcej
Dummy
DHL gra w jednym zespole z wieloma organizacjami z branży modowej na całym świecie po to, by wprowadzić inicjatywy dopasowane do zwiększenia przepustowości ich międzynarodowego łańcucha dostaw i rozszerzenia ich działalności gospodarczej na nowych rynkach.
więcej
Dummy
Goodall jest najmłodszą kobietą spośród 30 żeglarzy uczestniczących w tych historycznych regatach. DHL Express zapewni Susie wsparcie logistyczne w zakresie wysyłki sprzętu regatowego do Plymouth, czyli punktu startowego w Wielkiej Brytanii, oraz w transporcie...
więcej
Dummy
W ramach partnerstwa, DHL po raz kolejny weźmie udział w realizacji największego międzynarodowego wydarzenia sportowego, które odbędzie się w Japonii w dniach 20 września – 2 listopada 2019 r.
więcej
Dummy
W badaniu przeprowadzonym przez firmę Antal, DHL zajął 2. miejsce w rankingu najbardziej pożądanych pracodawców w kategorii „Transport, spedycja i logistyka”. Miejsce w ścisłej czołówce pracodawców jest zasługą całej organizacji w Polsce i dotyczy wszystkich...
więcej
Dummy
Do silnego wzrostu przyczyniły się wszystkie cztery dywizje.
więcej
Dummy
DHL ujawnia w swoim najnowszym raporcie trendów (Trend Report), że korzystanie z platform cyfrowych i modeli biznesowych tworzonych wokół procesów współdzielenia, nie zaś posiadania zasobów, jest istotną szansą dla logistyki na przyszłość.
więcej
Dummy
Bez względu na miejsce nadania, usługi importowe DHL Express pozwalają sprowadzać przesyłki zewsząd, także z najbardziej egzotycznych zakątków świata.
więcej
Dummy
W uznaniu za najwyższą jakość usług celnych, DHL Express otrzymał tytuł Laureata Najwyższa Jakość Quality International 2017 w kategorii Services.
więcej
Dummy
Później pozostało już tylko zarazić swoją pasją pozostałych – udało się.
więcej
Dummy
Dążąc do realizacji tego nowego ambitnego celu, Grupa ma nadzieję w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia celu redukcji globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej dwóch stopni Celsjusza, ustanowionego na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015...
więcej
Dummy
Jest to kolejna inwestycja DHL Express, po wdrożeniu nowych obiektów w Rzeszowie, Lublinie i Katowicach, zrealizowana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w ramach największego globalnego programu inwestycyjnego.
więcej
Dummy
Badaniem objęto DHL Express w 59 różnych krajach, położonych na wszystkich kontynentach.
więcej
Dummy
Internet Rzeczy może wygenerować do 1,77 bln euro dodatkowej wartości dla globalnej branży logistycznej do roku 2025 , umożliwiając operatorom lepsze monitorowanie i optymalizację procesów łańcucha dostaw z przystępnymi cenowo sieciowymi czujnikami i urządzeniami....
więcej
Dummy
Niezależne badanie Top Employers Institue, wskazało DHL Express jako organizację wyjątkowo troszczącą się o swoich pracowników, zaś przyznane jej wyróżnienie jest wyrazem uznania za postawę wspierającą rozwój pracowników.
więcej
Dummy
W tydzień po katastrofie, z powodu napływu samolotów z pomocą, uszkodzeniu uległ pas startowy, na którym nie mogły lądować duże samoloty.
więcej
Dummy
Raport zatytułowany „The 21st Century Spice Trade: Przewodnik po możliwościach transgranicznego handlu elektronicznego” analizuje szczegółowo rynki i produkty, które oferują najwyższy potencjał wzrostu, motywacje i preferencje klientów dokonujących międzynarodowych...
więcej
Dummy
W miarę jak programy immunizacji rozbudowują się o nowe, ratujące życie szczepionki i docierają do coraz większych rzeszy ludzi, nierzadko w odległych rejonach świata, coraz częściej napotykają one na problemy wynikające z przestarzałych łańcuchów dostaw.
więcej
Dummy
Standard Klimatyczny Fairtrade opracowany został we współpracy z Gold Standard stanowiącym podstawę certyfikacji w zakresie klimatu i rozwoju.
więcej
Dummy
DHL employees as well as family members were there to greet Susie as she disembarked from Tian Fu, the 38,000-tonne cargo ship that rescued her last week in the South Pacific Ocean, 2,000 miles west of Cape Horn.
more
The parties worked towards building a constructive and solution-oriented approach during 2018, by following the agreed procedure of the OECD Protocol first established in July 2016.
more
Dummy
In addition to providing logistics services for major industry events, the company also cooperates with important fashion associations and awards prizes to up-and-coming young designers.
more
Dummy
This matrix certification guarantees that the uniform management system and processes being implemented at all DHL Freight locations around the globe comply with high standards of quality, environmental and energy management.
more
Dummy
Large series production had already been approved for Street Scooter’s new WORK XL model, which went into serial production in October and is being built in cooperation with vehicle manufacturer Ford at its factory in Cologne (Germany).
more
Dummy
DHL and SGS signed a letter of intent to expand DHL’s existing global network of Flexitank solutions and create a lean system for such operations worldwide.
more
Dummy
Ron Rutland and James Owens are setting off on a remarkable quest: to cycle 18,500 km across Europe and Asia – from London to Tokyo – and arrive just in time for the tournament which is being hosted across Japan.
more
Dummy
The jury recognized Deutsche Post DHL Group in particular for its holistic and long-term commitment to equality and for delivering significant progress in creating a diverse and inclusive workplace.
more
Dummy
With over 600 million more people forecast to live in urban environments by 2030 and new technologies creating opportunities for both service enhancement and disruption, online retailers and their logistics partners are being challenged to embrace bold new approaches...
more
Dummy
Selected technologies will vary by customer needs, based on the outcomes of research and pilot programs completed by DHL’s internal innovation teams and collaboration with dozens of external innovators.
more
Dummy
This is the conclusion of the latest DHL Global Trade Barometer (GTB).
more
Dummy
Valtteri Bottas, who is currently driving for the Mercedes AMG Petronas Motorsport team, won the DHL Fastest Lap Award for this Formula 1 season.
more
The company offers 21 different apprenticeships and 18 integrated degree programs in a variety of careers, including mechatronics technician, IT specialist, multiple administrative and business management professions, professional drivers and warehouse clerks....
more
Dummy
To this end, the company is launching a pilot project at five locations that provide long-term career prospects, modified job profiles offering more varied work, and ultimately make it easier to absorb peaks at busy times.
more
Dummy
In Lesotho, a small, mountainous country in southern Africa, people traditionally cook over an open fire.
more
Between July and September, Group revenue increased by 1.4% year on year to EUR 14.8 billion.
more
Dummy
The volunteers together with members of the UN facilitated logistics planning and operations across non-governmental organizations (NGOs), airport authorities and military organizations during its latest DRT deployment, a first for the team.
more
Dummy
After having started the solo, non-stop voyage around the world on July 1st, she has already sailed over 14,500 nautical miles across the Atlantic and Indian Ocean.
more
The report reveals that the fast-paced evolution underway in the sector is changing the way that shippers think when purchasing a transportation solution.
more
Dummy
The report reveals that the fast-paced evolution underway in the sector is changing the way that shippers think when purchasing a transportation solution.
more
Dummy
The Swedish fashion chain decided to engage DHL Global Forwarding based on the company’s effective vendor communication, strong sustainability agenda, and cost-efficient solutions across all of the fashion company’s active markets.
more
Dummy
As the official logistics partner of the global championship races for the seventh year, DHL Global Forwarding will deliver racing cars, spares and equipment via air, ocean and land freight to the WEC’s Fuji International Speedway and WTCR’s Suzuka Circuit....
more
Every year, Great Place to Work®, a global people analytics and consulting firm, assesses the work experience of employees through their certification program. In 2018, more than 7,000 organizations participated in the survey process, representing the voices...
more
Dummy
The report reveals that the fast-paced evolution underway in the sector is changing the way that shippers think when purchasing a transportation solution.
more
Dummy
The DRT is there to support the humanitarian response to the island. Almost 1,000 villages have been affected by the disaster.
more
Dummy
Three experts in their respective fields are making it happen: DHL, the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH on behalf of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the German drone manufacturer...
more
Dummy
New to the series this year is the introduction of the Pro Class racing drone.
more
Dummy
Rixo is now stocked in over 40 countries around the world and is a firm favourite with A-list stars such as Lily James, Kylie Minogue and Sandra Bullock.
more
Dummy
The index for global trade now stands at 63 points.
more
Dummy
Rail transport in the reverse direction, from Europe to Asia, is also rapidly growing.
more
Dummy
In the immediate aftermath of such disasters, airports play a critical role in channeling humanitarian teams and relief goods quickly to people in need.
more
Dummy
During this two-week period, Group employees are encouraged to actively support charitable projects in their home regions.
more
Dummy
During this two-week period, Group employees are encouraged to actively support charitable projects in their home regions.
more
Dummy
The TRAILAR solution for rigid vehicles will be introduced and available to third party truck owners and fleet operators at hall 13, booth G34 of the IAA Commercial Vehicles Show 2018 in Hanover from September 19 to 27.
more
Dummy
The new service allows customers to hand over their shipment to the DHL Freight network up to five business prior to transport, fix the delivery date and have their shipment delivered exactly on time.
more
Dummy
The two divisions are building a state-of-the-art freight hub for Austria and Eastern Europe on the site in the municipality of Fischamend.
more
Dummy
The newly formed company DHL Parcel (Switzerland) AG is focusing on the dispatch of parcels within Switzerland.
more
Anyone buying a product at one of the more than 40 “Brand Pop-Ups” will be able to send their purchases home free of charge via the DHL Service Point (District 2, Stand 03), leaving them free to enjoy the event without the hassle of carrying bags.
more
Dummy
This independent recognition confirms that DHL Express has implemented the highest security standards for transporting shipments through the supply chain.
more
Dummy
The award went to DHL Global Forwarding for the fifth time in a row for consistently excellent European inbound logistics services.
more
Dummy
The multimodal movement is being handled by DHL Industrial Projects, a unit within DHL Global Forwarding, specializing in safe and reliable transport of over-sized and heavy-lift cargo as well as complex end-to-end project forwarding.
more
On a comparable basis, i.e. after adjusting for currency effects and portfolio changes, revenue rose by 6.2%.
more
With climate change, the number and intensity of these disasters are only expected to grow, which means the government faces incrementally greater challenges in delivering aid and other humanitarian services when tragedy strikes.
more
Dummy
The endangered Ussuri brown bear, also known as the black grizzly bear, is found in many regions in the world but they are extinct across parts of Asia.
more
Dummy
In the run-up to the August competitions, the experts from DHL Trade Fairs & Events will advise and plan logistics for the managing organization, Berlin Leichtathletik-EM 2018 GmbH.
more
Dummy
With this partnership, DHL Global Forwarding is the first global forwarder to establish a local presence in Ethiopia, following the government’s recent decision to liberalize key sectors of the booming economy.
more
As a result of the tender, DHL Freight also won an expansion of the collaboration, taking on supply chain management of the BMW Group in seven additional areas.
more
Dummy
Allianz is offering third-party liability and comprehensive insurance for vehicles from StreetScooter GmbH, a subsidiary of the world's leading logistics provider Deutsche Post DHL Group.
more
Dummy
The delivery of the first four planes is expected to be completed in 2019.
more
Dummy
The facility, which represents an investment in the high single-digit million euros, was built as a response to increasing customer demand in line with a growing economy and logistics industry in Turkey.
more
Dummy
She is the only female and the youngest competitor amongst 19 sailors attempting to complete the journey without any outside assistance or modern equipment, recreating the conditions of the original race won by Sir Robin Knox-Johnston in 1969.
more
Dummy
A modern freight center is being built on the 63,000 m² site, which not only will handle freight for DHL Freight’s Europe-wide network, but also will test innovative technologies and solutions for the terminal of the future.
more
Dummy
The Atlas 01 is a capsule developed by students at Delft University of Technology to provide fast passenger and goods transport through vacuum tubes.
more
Dummy
The CARE Awards recognize the industry’s top transporters of temperature-sensitive life sciences products. The winners were distinguished at the 18th Life Science and Healthcare Conference held at Lake Maggiore, Italy on June 28, 2018.
more
Dummy
Compared to the previous release in March, the overall GTB index rose by one point, now standing at 67 points.
more
Dummy
The competition winner will not only see his/her design realized, but will be invited to attend the Formula 1 2018 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix in person. Since 2015, DHL – as global logistics partner of Formula 1 – has sponsored the DHL Fastest Pit Stop...
more
Dummy
The Logistics Trend Radar is developed through the analysis of mega- and microtrends as well as direct input from a large partner eco-system including research institutes, tech players, start-ups and customers.
more
DHL is also positioned the furthest in the Leaders quadrant for vision and execution.
more
Dummy
This means that not only the drivers and their teams have three packed and particularly challenging weeks ahead of them – the triple header also represents a new and very special challenge for DHL as global Logistics Partner.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group currently employs 1,702 refugees from Syria, Eritrea, Somalia, Iran and Irak; 4,790 refugees have been given an inside look at working life at the company since the end of 2015. Their experience is gained through traineeships, internships...
more
Dummy
These heavy-duty, long-haul trucks have a driving range of up to 1,500 kilometers and enable a total weight of tractor and trailer of up to 40 tons.
more
Dummy
The goal from the spectacular 2014 World Cup semi-final, in which Germany won 7-1 against Brazil, is coming to Germany to raise money for health and sporting projects for children in need in and around Belo Horizonte.
more
Dummy
DHL helps sellers navigate an increasingly international landscape, in which 70% of online buyers made a purchase from an international site in 2017, up 6% from a year earlier.
more
The Group and Jürgen Gerdes have agreed on an early termination of his board membership by mutual consent and on the best of terms amid diverging views on the future strategic focus of the company.
more
Dummy
For Diversity Day, which is organized in Germany by an initiative called the Diversity Charter, the Group will bring together its global workforce in creative and inspiring ways for a whole week of activities.
more
Dummy
Joining the DHL Innovation Center in Troisdorf, Germany, and the Asia Pacific Innovation Center in Singapore, the Americas Innovation Center will exhibit the technologies and innovations in logistics that DHL is already implementing across the region, and will...
more
Dummy
POST Luxembourg will become part of the DHL Parcel Europe parcel network, which offers a standardized parcel service throughout Europe, with new functionalities for parcel deliveries and returns. Parcel Connect is the name of this service, which is being offered...
more
Dummy
With immediate effect, up to 10,000 electric vans per year will run off the production line at the automotive supplier’s new 78,000 m2 factory in Düren, corresponding to a daily production rate of 46 vehicles (in single shift operation).
more
The U.K. home delivery business Milk & More has now placed an initial order for 200 of these electric vehicles, which are produced by the Deutsche Post subsidiary StreetScooter and will be put to use in the UK immediately.
more
Dummy
DHL SmarTrucking is the company’s first official move to accelerate the development of technology-enabled logistics solutions around the world, under its newly formed board department, Corporate Incubations, which was launched in April this year.
more
Suppla is recognized as a premier logistics provider with local expertise and longstanding customer relationships. With an established products portfolio, including warehousing and packaging services across Life Sciences and Healthcare, Retail, Consumer, and...
more
Dummy
ESL stages and markets esports leagues and events, including tournaments in the popular esports disciplines Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), StarCraft II and League of Legends.
more
The secure and easy-to-use platform integrates data from DHL Supply Chain applications, providing customers with complete supply chain visibility, accessible online anytime, anywhere, through a single login.
more
Dummy
We are delighted with this new direct connection between Austria and China. Austria’s economic relations with China are growing steadily and at the same time Vienna is an important hub for trade flows to and from Eastern and Southern Europe,” explains Christoph...
more
Reported Group revenue was EUR 14.7 billion and with this almost on the level of the prior year (2017: EUR 14.9 billion).
more
Dummy
The division is thus responding to strong growth in demand for air freight, chiefly for outbound services ex Asia and on the conventional transpacific route, fueled by almost all industries.
more
Dummy
The DPDHL Group was honored four times by the German Stevie® Awards for its global environmental protection strategy “Mission 2050: Zero Emissions” and for the company’s integrated communications campaign, which supports the implementation of the Mission 2050...
more
Previously, it has been possible to use the preferred time option for shipments for which e-tailers offer the service as a shipping option in their shops.
more
Magento’s Premier designation recognizes global leaders and brings close collaboration in key categories of interest to e-commerce merchants.
more
Dummy
Shareholders with a majority equivalent to 99.93% of the company’s share capital present at the AGM resolved to pay a dividend of EUR 1.15 per share.
more
Dummy
DHL and IBM outline how supply chain leaders can take advantage of AI's key benefits and opportunities now that performance, accessibility as well as costs are more favourable than ever before.
more
Dummy
The logistics professionals working at the DHL Start-Up Helpdesk assist dynamic start-up entrepreneurs and expanding start-up companies in the areas of logistics and supply chain development to enable them to achieve success both in and beyond Germany.
more
In this new board position Gerdes is tasked with using his proven experience in advancing agile developments and successful market rollout of new customer oriented services and solutions.
more
Through DHL’s unique family of divisions Deutsche Post DHL Group is the most international company worldwide, present across 220 countries and territories and online retailers are able to leverage the Group’s strong global footprint for their e-commerce retail...
more
Dummy
The DHL Global Trade Barometer increased to 66 points in March from 64 points in January when the newly created index was initially published.
more
Dummy
The first-of-its-kind vehicle from G.A.L. Water Technologies produces high-quality drinking water from contaminated water within seconds and was a gift from Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to India's Prime Minister Narendra Modi in the course of Netanyahu’s...
more
In doing so, the company is continuing its long-standing partnership with one of the region’s most important annual cultural events and is helping to ensure that planning efforts run smoothly for Beethoven’s 250th birthday anniversary in 2020.
more
With the new building project in Rheinbach near Bonn, DHL Supply Chain is creating a 35,000 square meter highly automated storage facility.
more
The cloud-based platform allows organizations to measure, monitor, and manage supply chain risks by visualizing and analyzing the entire supply chain, allowing organizations to respond rapidly to damaging events and natural disasters, such as winter storm Grayson...
more
As consumer expectations are rapidly evolving due to a number of major trends, including e-commerce, urbanization and sustainability in particular, logistics providers are being challenged to provide more flexible and efficient services.
more
Up to 600 new jobs that are subject to wage agreements and social security contributions will be created after the new center on the 165,000m² site goes into operation.
more
Dummy
With 21 weekends scheduled within a nine-month period, this season’s number of races has only ever been matched once in the pinnacle event of motor sports – in 2016.
more
Dummy
This Berlin-based company operates across Europe and specializes in digitising pallet exchanges, depositing and pooling solutions for Euro pallets as well as other interchangeable loading equipment.
more
Starting in summer 2018, the DHL Campus Vienna Airport will be developed on premises measuring roughly 60,000 sqm in the Fischamend district.
more
Dummy
Global supply chains are notoriously complex, with a diverse set of stakeholders, varying interests, and many third-party intermediaries – challenges that blockchain is well suited to address.
more
The Group’s operating profit climbed by 7.2% to EUR 3.74 billion in the 2017 financial year. With this, the company attained its earnings target of around EUR 3.75 billion.
more
Dummy
This year’s focus underlines the shared values of “Respect and Results” which have been made an integral component of daily operations at Deutsche Post DHL Group.
more
Dummy
The report reveals that new technologies and solutions are developing at a fast-pace and disrupting industries on multiple fronts, with supply chains struggling to keep up.
more
Dummy
Developed together with experts from Center for Advanced Sustainable Management of Cologne Business School and M3TRIX GmbH, a consultancy company for sustainable business transformation, the white paper illustrates how companies can unlock the full value of...
more
Dummy
The paper provides a practical guide to specific digital features and strategies used by businesses that are developing a cross-border e-commerce offering and presents a framework for companies to better understand and benchmark their own level of e-commerce...
more
Dummy
The state-of-the-art hub is equipped with the most recent logistics technology and will almost quadruple the capacity of DHL Express in Brussels to 42,000 shipments per hour.
more
Dummy
Top Employers Institute awarded its prestigious Top Employer Global to DHL after certifying the company’s HR practices in 50 countries, more than any other company.
more
Dummy
The Corporate Automotive Logistics Academy (CALA), initiated by Volker Oesau, CEO Middle Europe, DHL Global Forwarding, now serves even better the current needs of logistics experts in the automotive sector.
more
Together, these markets represent 54 percent of the division’s entire full-time workforce.
more
Dummy
The “VETEMENTS x DHL Capsule Collection” plays with elements from DHL uniforms that are worn by more than 200,000 employees around the world.
more
Dummy
The male, Huá Bào, or Pyry by its new Finnish name, aged four, and the female, Jín Bàobào, or Lumi, aged three, arrived at Helsinki-Vantaa airport in Finland on January 18 by their own charter flight.
more
Dummy
The DHL Global Trade Barometer is based on large amounts of logistics data that are evaluated with the help of artificial intelligence.
more
Dummy
With the signed memorandum of understanding DHL Global Forwarding is the first to offer its customers the opportunity to select next generation marine biofuels rather than fossil fuels for their transports by sea.
more
Dummy
“DHL is incredibly proud of our partnership with two inspiring adventurers like Omar and Omar.
more
Dummy
Today, the 500th reading tutor will be Board Member for Human Resources Thomas Ogilvie, who will be reading from the book Einfach nur weg – die Flucht der Kinder by Ute Schaeffer to 30 school children at the comprehensive school Katharina-Henoth-Gesamtschule...
more
Dummy
Today’s official vehicle handover to the first European customers marks the beginning of DHL Freight’s extensive 24-month test phase of the electric trucks in the Berlin metropolitan area.
more
Dummy
As part of the new commercial arrangements, DHL will sell its 40% stake in Air Hong Kong to majority-owner Cathay Pacific, and purchase eight of Air Hong Kong’s A300-600F cargo planes which will then be leased back to the carrier.
more
Dummy
The global chemicals market is developing very positively. Since 2006, sales have doubled in the chemicals sector, and in 2016 alone, chemicals worth almost 4.6 trillion Euros were sold worldwide.
more
Dummy
Competitions, interactive sessions and keynote speeches proposed new social approaches to transport and reimagined the future of tech in the industry. Participants answered DHL’s call for a new mobile-piece picking robot prototype, as well as ideas for incorporating...
more
The delivery, which took place at EFW’s freighter conversion facilities in Dresden, following the successful completion of test flights in October and awarding of the Supplemental Type Certificate (STC) by the European Aviation Safety Agency (EASA) in November....
more
Dummy
The new service rapidly creates competitive customer quotations based on door-to-door all-in rates and transit information.
more
Dummy
After approximately 13 million kilometers driven, the results are very gratifying for the company.
more
Dummy
Lewis Hamilton was honored as the driver with the highest number of fastest laps over the 20 Grand Prix races this year, while the award for the shortest service times, and consistently excellent team performance in the pits went to Mercedes-AMG Petronas Motorsport....
more
Dummy
This expansion brings DHL's commitment to this strategic hub to over €520 million, making it the largest infrastructural investment by DHL Express in Asia Pacific to date.
more
Dummy
Under the contract, DHL Supply Chain will manage the movement of prototype parts from suppliers to Ford’s R&D locations around the world.
more
In the future, around 260 employees will take care of day-to-day scheduling and consolidation for the company’s European freight network from the new site.
more
Group revenue was up by 5.6% to EUR 14.6 billion, with all four divisions contributing to the increase.
more
Dummy
The 25 World’s Best Workplaces showcases how the world’s leading employers invest in their employees, create a motivating and engaging culture globally and provide attractive development opportunities for talent.
more
Dummy
In addition, the Group is also the official partner for the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), completed by its existing partnership with the City of Bonn in the course of COP23.
more
Dummy
The study identifies major challenges that fashion industry supply chains will face in the future as well as areas where action must be taken, and it also proposes various solutions.
more
This solution comes in response to a number of growing industry challenges, including greater demand from an ageing and more active population through to increasing cost pressure from healthcare providers.
more
Dummy
For the first time, DHL is partnering with specialist foodservice logistics provider QSL to deliver a bespoke service tailored to the unique needs of KFC. DHL will manage the physical warehouse and distribution service, putting greater focus on innovation, quality...
more
“Complex global supply chains need to know where potential risks lie that may affect their bottom line and disrupt the success of their businesses,” said Rich Katz, Chief Technology Officer, Elemica.
more
The project was announced at a joint press conference between the mayor of Bad Hersfeld, Thomas Fehling, and Jürgen Gerdes, CEO of the Post - eCommerce - Parcel division at Deutsche Post DHL Group.
more
Dummy
A subsidiary of Deutsche Post DHL Group, StreetScooter, confirmed that its second manufacturing facility will be built in Düren and be capable of producing up to 10,000 e-vehicles per year.
more
Dummy
The competition, which took place for the 13th time in 2017, is designed to get students between the ages of nine and 19 excited about science, math, engineering and technology and help support them in developing their talents.
more
Dummy
Over the next few years, the contract logistics specialist within Deutsche Post DHL Group will consolidate Eaton’s major standalone distribution center capabilities throughout Europe into three high-performing and integrated primary distribution centers.
more
Dummy
Resilience360 Analytics is unique in combining years of systemically collected supply chain data with some of the most comprehensive risk databases available on the market.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group organizes the seventh edition of Global Volunteer Day (GVD) from September 18 to October 1 and encourages its employees to get involved.
more
Dummy
The two partners will team up with airport and government officials and other humanitarian response experts in the Central Asian republic to host their internationally recognized Getting Airports Ready for Disaster (GARD) program from 18 to 22 September at the...
more
Dummy
The demand has been continuously growing since the introduction of DHL’s new service solution in May this year.
more
Leveraging existing infrastructure and limited investments, the implemented IoT solution is designed to facilitate and streamline yard management for inbound-to-manufacturing logistics, leading to significant improvements in inbound processing time at the site....
more
Dummy
DHL Parcel and Volkswagen are launching a joint pilot project in Berlin in which Volkswagen will deploy 50 VW Polos that selected customers can use as mobile addresses for the delivery of their DHL parcels. The project partners have worked in recent months to...
more
Dummy
The platform is offering transport services within UK, from Europe to UK and vice versa.
more
Dummy
Hereto belongs amongst others the handling of exhibition pieces and goods arriving and leaving the fair site.
more
Advent will assume all assets of the Williams Lea Tag business.
more
Dummy
The certification acknowledges DHL’s reliable and trustworthy logistics services in the Scandinavian country.
more
Dummy
This new racing championship is organized by DR1 Racing, the premiere drone racing organization that is bringing together top pilots and racing teams to compete at exhilarating locations throughout the world.
more
Dummy
“Our network – with an average of 4.3 million parcels per day – leads the way in Germany when it comes to capacity and quality,” says Jürgen Gerdes, emphasizing the project’s significance for the company’s customers and for the region.
more
Dummy
This will also see the first deployment of Deutsche Post DHL Group’s highly successful StreetScooter electric delivery van in the global DHL Express delivery network.
more
Dummy
The smart glasses provide visual displays of order picking instructions along with information on where items are located and where they need to be placed on a cart.
more
Dummy
This suite of services covers the entire value chain from inbound to manufacturing facilities through to final distribution to end users and provides end to end visibility of products, full compliance with international regulations and maximum security of sensitive...
more
Dummy
The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that jobs in logistics are estimated to grow by 26 percent between 2010 and 2020.
more
Dummy
The domestic delivery network will offer a high quality delivery service across Vietnam and a range of services tailored for the booming e-commerce industry, helping small, medium and large e-tailers and marketplaces increase their share amidst the rapidly growing...
more
Dummy
The contract will see DHL Supply Chain take overall responsibility for the storage, warehousing and domestic transportation of 80,000 specific aviation part types, components and equipment used to maintain Cathay Pacific and Cathay Dragon’s combined fleet of...
more
Dummy
This means that the Peregrine Lunar Lander - the first private and commercial lunar mission - will make its way to the Moon.
more
Dummy
The pilot was carried out in Wärtsilä’s central distribution centre in Kampen, the Netherlands, where the entire logistics chain of Wärtsilä’s spare parts, from order intake to customer delivery, is managed.
more
Dummy
As an international chain with Scandinavian roots, JYSK sells everything for the home in over 2,500 stores in 48 countries.
more
Dummy
DHL Freight Eurapid ensures priority treatment of shipments and thereby offers customers extremely short delivery times.
more
Dummy
The Logistics Service Cube enables a more systematic approach to identifying the right logistics service levels for the product, supply chain type and customer segment.
more
Dummy
DHL will support the international transfer of goods to help one of Europe’s leading manufacturers of household appliances to follow their growth plans and extend their business on a global level.
more
Dummy
Located at Horizon Logistics Park by Dublin Airport, the site is fully approved by the Health Products Regulatory Authority (HPRA) and represents an important extension of the company’s proven global pharmaceutical supply chain capability.
more
Dummy
Last weekend, Vetements hosted a Paris Fashion Week event at the Parking Europe Garage where the ten new red and yellow pieces – including a T-shirt, hoodie, sweater pants, cap, polo shirt and socks - were exhibited.
more
Dummy
The Supervisory Board of Deutsche Post AG today appointed Thomas Ogilvie (40) as Board Member for Personnel and Labor Director of the world's leading postal and logistics group.
more
Dummy
Inaugurated in 2016, the DHL CARE Awards acknowledge air freight providers whose services set the industry standard for the transport of temperature-sensitive life sciences products.
more
Dummy
The report ‘Future of Life Sciences and Healthcare Logistics’ highlights the urgency for the sector to transform in response to evolving patient needs and technology advancements.
more
Dummy
DHL Supply Chain will manage stores, local transport movements and associated supply chain planning at the Etihad Airways Engineering hub at Abu Dhabi International Airport.
more
Dummy
The results to date have been positive. Some 16,000 employees from various Deutsche Post branches are involved in more than 1,000 regional aid projects for refugees and the company has signed employment contracts with 325 young adult refugees.
more
Dummy
DHL awarded a second tranche A330-300P2F (Passenger-to-Freighter) conversion contract to ST Aerospace’s subsidiary, Elbe Flugzeugwerke (EFW), which is jointly owned with Airbus Group.
more
Dummy
Ocean View consolidates information from DHL’s Transportation Management System, the ocean carrier and the vessel itself for real-time visibility of the ocean transport. It also provides a forecast on future milestones as well as a notification feature in case...
more
Dummy
The partnership will see Deutsche Post DHL Group join Startup Autobahn, a mobility-centric program.
more
Dummy
DHL has teamed up with multiple fashion organizations across the globe to design tailored initiatives that will help fashion businesses to streamline their international supply chain and expand their business into new markets.
more
Dummy
This has created a new landscape for supply chain real estate, according to a report published today by DHL, the world’s leading logistics company, which discusses the new landscape of supply chain real estate. Global and regional supply chains are changing,...
more
Dummy
Takes over from Frank Appel as Divisional CEO of DHL Global Forwarding, FreightTim Scharwath has formally joined the Board of Management of Deutsche Post DHL Group as the new CEO of DHL Global Forwarding, Freight. As announced in May last year, he takes over...
more
Dummy
Goodall is the youngest female participant among 30 sailors in the historic race. DHL Express will provide logistics support in shipping equipment, transporting materials for Susie’s promotional engagements and assisting with any contingencies that may arise...
more
Dummy
In its Bonn headquarters alone, the company employs people from approximately 50 different countries.
more
Dummy
The partnership will see DHL again team up with one of the biggest international sporting events, which will take place in host country Japan from 20 September to 2 November 2019.
more
Dummy
The new route covers new overland connections to several major cities along China’s “Belt and Road” and is the latest route in the DHL Asia-Europe-Asia multimodal network.
more
Dummy
DHL is responsible for connecting the company with the automotive industry and its aftersales market and will develop a global supply chain strategy for NEXCEL. The new technology is intended to replace conventional oil change by simplifying the process and...
more
Dummy
The extension of DHL’s early warning system uses machine learning and natural language processing to detect disruptions in a company’s supply base before they cause financial losses or long lasting reputational damage.
more
Dummy
As part of the renewal, DHL International Supply Chain, the specialist supply chain management team of DHL Global Forwarding, will continue the nearly 10 years lasting partnership by providing purchase order and vendor management, origin consolidation and destination...
more
Group revenue climbed by more than EUR 1 billion to EUR 14.9 billion. All four divisions contributed to the strong growth. Volumes and revenue saw substantial growth in particular in the German and international Parcel and eCommerce businesses as well as the...
more
Dummy
DHL Supply Chain, the contract logistics specialist within the Deutsche Post DHL Group, forges ahead on its path of digitalization by implementing Internet of Things technology into warehousing to optimize operational efficiency and lay the foundations for safer...
more
Dummy
DHL, the world’s leading logistics provider, reveals in a new Trend Report today that embracing digital platforms and business models built around sharing not owning assets presents a significant future opportunity for the logistics industry.
more
Dummy
By activating Alexa’s DHL Parcel “skill” via the Alexa app, users can ask their Amazon Echo or Echo Dot smart speaker to provide information on their shipment status, for example: “Alexa, ask DHL where my parcel is”.
more
Dummy
Rail freight volumes between Germany and Asia have increased 10-fold in just one year.
more
Dummy
The robots will be flexibly used across its 19 co-packing and Production Logistics centres nationwide.
more
Dummy
“2016 was an excellent year for us and we have a clear idea of what the future of logistics will look like.
more
Dummy
Shareholders with a majority equivalent to 99.93% of the company's share capital present at the AGM resolved, among other issues, to pay a dividend of EUR 1.05 per share.
more
Dummy
DHL eCommerce has launched its domestic delivery operations in Malaysia with a range of customer-centric services catered to Malaysia’s growing e-commerce market. Malaysian online retailers will also benefit from DHL’s range of cross-border shipping solutions...
more
Dummy
DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist of Deutsche Post DHL Group has expanded its ‘all-risks’ Cargo Insurance service to Ghana, Kenya, Morocco and Mozambique. While DHL handles every shipment with utmost care, accidents such as natural...
more
Dummy
The Chilean e-commerce sector is set to double its size to $2.3 billion by 2020.
more
Dummy
Under the new contract DHL Supply Chain will oversee all aspects of the supply chain, from warehousing through to sequenced track-side delivery.
more
Dummy
The transport service provider for the Life Sciences and Healthcare industry with 400 full-time employees is specialized in temperature-controlled transportation requirements and has a strong reputation in terms of technology, quality and regulatory compliance....
more
DHL has added two more countries to its European parcel network for cross-border e-commerce through partnerships with Ireland’s state-owned provider of postal services An Post and the private Romanian parcel service Urgent Cargus.
more
Dummy
The robots, called LocusBots from Locus Robotics, are being tested as a picker companion for piece picking order fulfillment in the warehouse.
more
Dummy
The CEIV Pharma Certification of the aviation industry’s umbrella association attests the highest service and quality standards for life sciences and healthcare customers through uniform processes and a compliant network.
more
Dummy
Parcel Prio promises delivery of domestic parcel shipments on the next business day after posting – now for the first time with a money-back guarantee.
more
Dummy
The prize, which is considered to be one of the world’s premier business awards, was granted to DHL by the Stevie® Awards organization in the category ‘best new product or service (business to business products, services and transportation)’.
more
Dummy
The company will once again be working closely with Formula One Management to ensure that the behind-the-scenes race operation runs smoothly and that all the cars and equipment are delivered seamlessly to every one of the 20 race venues.
more
Dummy
The company not only supports the event financially, but also offers a venue at the Post Tower for free concerts.
more
Dummy
DHL’s new £3.8million waste plant not only disposes of Category 1 waste safely onsite, but converts it and other organic waste into energy to heat Gatwick’s waste management site and power the site's water recovery system.
more
Dummy
“We’re excited to be working with Shenzhen Youkeshu Technologies to further grow their global market share and optimize their supply chain for growing reliance on e-commerce,” said Steve Huang, CEO, Greater China, DHL Global Forwarding.
more
Dummy
The first of the trains arrived in Riyadh in late 2016, marking the successful start of a multi-year forwarding agreement between manufacturer Bombardier Transportation and DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist within Deutsche Post DHL...
more
Dummy
Participants are invited to either develop a prototype of a mobile piece picking robot or develop a solution to a logistics problem using a sharing economy business model, platform or concept.
more
Dummy
Catering to the growing demand for cross-border products in Asia Pacific particularly from the Greater China region, the new Fulfillment Center will allow e-tailers to move their goods closer to their end customers, responding to their demands of quick and easy...
more
Dummy
In pursuit of this ambitious new target, Deutsche Post DHL Group hopes to contribute meaningfully to achieving the goal of limiting global warming to well below two degrees Celsius established at the 2015 Paris climate conference (COP 21), as well as to the...
more
Dummy
The Group’s operating profit climbed by 45% to EUR 3.5 billion, delivering the EBIT target for 2016.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group and the Federal Ministry of Defence signed a corresponding agreement today in Berlin.
more
Dummy
DHL Express has been reviewed in 59 individual countries, covering all continents, and is one of just 10 companies to receive the prestigious Top Employer Global certification.
more
Dummy
The City Hub is a customized trailer which can carry up to four containers for the DHL Cubicycle, a customized cargo bicycle which can carry a container with a load of up to 125 kg (one cubic meter in volume).
more
Dummy
The consequences can mean halted production, sales losses or damage to a company’s image.
more
Dummy
The Internet of Things could generate up to €1.77 trillion in additional value for the global logistics industry by 2025 , enabling operators to better monitor and optimize their supply chain processes with low-cost networked sensors and devices.
more
Dummy
With effect from January 2017, he has taken responsibility for further expanding the express division’s business in Germany and will continue to drive the focus on customer service, quality and employee engagement that has supported the dynamic, profitable growth...
more
Dummy
The report – The 21st Century Spice Trade: A Guide to the Cross-Border E-Commerce Opportunity – looks in detail at the markets and products that offer the highest growth potential, the motivations and preferences of customers making international online purchases...
more
Dummy
Besides having the necessary infrastructure to smoothly deliver the lifesaving support to the affected communities, the team on site needs to be trained in the necessary protocols and know-how to handle the dramatic rise in air traffic and flow of goods and...
more
Dummy
As immunization programs expand to include new, life-saving vaccines and strive to reach more people, often in remote areas, they are increasingly constrained by outdated supply chains.
more
Dummy
Now it is also compatible with the Android operating system, giving an even larger target group the option of secure communications within a company.
more
Dummy
International brands and retailers are now able to reach out to the rapidly growing Australia market.
more
Dummy
Through this project and its support for other climate protection projects, Deutsche Post DHL Group – the world's leading mail and logistics group – is able to offset logistics-related greenhouse gas emissions for its customers as part of its climate neutral...
more
Dummy
After having started the solo, non-stop voyage around the world on July 1st, she has already sailed over 14,500 nautical miles across the Atlantic and Indian Ocean.
more
Every year, Great Place to Work®, a global people analytics and consulting firm, assesses the work experience of employees through their certification program. In 2018, more than 7,000 organizations participated in the survey process, representing the voices...
more
Dummy
This independent recognition confirms that DHL Express has implemented the highest security standards for transporting shipments through the supply chain.
more
Dummy
The delivery of the first four planes is expected to be completed in 2019.
more
Dummy
DHL helps sellers navigate an increasingly international landscape, in which 70% of online buyers made a purchase from an international site in 2017, up 6% from a year earlier.
more
Dummy
The state-of-the-art hub is equipped with the most recent logistics technology and will almost quadruple the capacity of DHL Express in Brussels to 42,000 shipments per hour.
more
Dummy
Top Employers Institute awarded its prestigious Top Employer Global to DHL after certifying the company’s HR practices in 50 countries, more than any other company.
more
Dummy
As part of the new commercial arrangements, DHL will sell its 40% stake in Air Hong Kong to majority-owner Cathay Pacific, and purchase eight of Air Hong Kong’s A300-600F cargo planes which will then be leased back to the carrier.
more
The delivery, which took place at EFW’s freighter conversion facilities in Dresden, following the successful completion of test flights in October and awarding of the Supplemental Type Certificate (STC) by the European Aviation Safety Agency (EASA) in November....
more
Dummy
This expansion brings DHL's commitment to this strategic hub to over €520 million, making it the largest infrastructural investment by DHL Express in Asia Pacific to date.
more
Dummy
This will also see the first deployment of Deutsche Post DHL Group’s highly successful StreetScooter electric delivery van in the global DHL Express delivery network.
more
Dummy
DHL awarded a second tranche A330-300P2F (Passenger-to-Freighter) conversion contract to ST Aerospace’s subsidiary, Elbe Flugzeugwerke (EFW), which is jointly owned with Airbus Group.
more
Dummy
Goodall is the youngest female participant among 30 sailors in the historic race. DHL Express will provide logistics support in shipping equipment, transporting materials for Susie’s promotional engagements and assisting with any contingencies that may arise...
more
Dummy
DHL Express has been reviewed in 59 individual countries, covering all continents, and is one of just 10 companies to receive the prestigious Top Employer Global certification.
more
Dummy
The City Hub is a customized trailer which can carry up to four containers for the DHL Cubicycle, a customized cargo bicycle which can carry a container with a load of up to 125 kg (one cubic meter in volume).
more
Dummy
With effect from January 2017, he has taken responsibility for further expanding the express division’s business in Germany and will continue to drive the focus on customer service, quality and employee engagement that has supported the dynamic, profitable growth...
more
Dummy
The report – The 21st Century Spice Trade: A Guide to the Cross-Border E-Commerce Opportunity – looks in detail at the markets and products that offer the highest growth potential, the motivations and preferences of customers making international online purchases...
more
Dummy
The newly formed company DHL Parcel (Switzerland) AG is focusing on the dispatch of parcels within Switzerland.
more
Dummy
DHL SmarTrucking is the company’s first official move to accelerate the development of technology-enabled logistics solutions around the world, under its newly formed board department, Corporate Incubations, which was launched in April this year.
more
Previously, it has been possible to use the preferred time option for shipments for which e-tailers offer the service as a shipping option in their shops.
more
Through DHL’s unique family of divisions Deutsche Post DHL Group is the most international company worldwide, present across 220 countries and territories and online retailers are able to leverage the Group’s strong global footprint for their e-commerce retail...
more
Up to 600 new jobs that are subject to wage agreements and social security contributions will be created after the new center on the 165,000m² site goes into operation.
more
Dummy
After approximately 13 million kilometers driven, the results are very gratifying for the company.
more
The project was announced at a joint press conference between the mayor of Bad Hersfeld, Thomas Fehling, and Jürgen Gerdes, CEO of the Post - eCommerce - Parcel division at Deutsche Post DHL Group.
more
Dummy
DHL Parcel and Volkswagen are launching a joint pilot project in Berlin in which Volkswagen will deploy 50 VW Polos that selected customers can use as mobile addresses for the delivery of their DHL parcels. The project partners have worked in recent months to...
more
Dummy
“Our network – with an average of 4.3 million parcels per day – leads the way in Germany when it comes to capacity and quality,” says Jürgen Gerdes, emphasizing the project’s significance for the company’s customers and for the region.
more
Dummy
By activating Alexa’s DHL Parcel “skill” via the Alexa app, users can ask their Amazon Echo or Echo Dot smart speaker to provide information on their shipment status, for example: “Alexa, ask DHL where my parcel is”.
more
Dummy
DHL eCommerce has launched its domestic delivery operations in Malaysia with a range of customer-centric services catered to Malaysia’s growing e-commerce market. Malaysian online retailers will also benefit from DHL’s range of cross-border shipping solutions...
more
Dummy
The Chilean e-commerce sector is set to double its size to $2.3 billion by 2020.
more
DHL has added two more countries to its European parcel network for cross-border e-commerce through partnerships with Ireland’s state-owned provider of postal services An Post and the private Romanian parcel service Urgent Cargus.
more
Dummy
Parcel Prio promises delivery of domestic parcel shipments on the next business day after posting – now for the first time with a money-back guarantee.
more
Dummy
Catering to the growing demand for cross-border products in Asia Pacific particularly from the Greater China region, the new Fulfillment Center will allow e-tailers to move their goods closer to their end customers, responding to their demands of quick and easy...
more
Dummy
International brands and retailers are now able to reach out to the rapidly growing Australia market.
more
Dummy
This matrix certification guarantees that the uniform management system and processes being implemented at all DHL Freight locations around the globe comply with high standards of quality, environmental and energy management.
more
Dummy
The Swedish fashion chain decided to engage DHL Global Forwarding based on the company’s effective vendor communication, strong sustainability agenda, and cost-efficient solutions across all of the fashion company’s active markets.
more
Dummy
As the official logistics partner of the global championship races for the seventh year, DHL Global Forwarding will deliver racing cars, spares and equipment via air, ocean and land freight to the WEC’s Fuji International Speedway and WTCR’s Suzuka Circuit....
more
Dummy
Rail transport in the reverse direction, from Europe to Asia, is also rapidly growing.
more
Dummy
The two divisions are building a state-of-the-art freight hub for Austria and Eastern Europe on the site in the municipality of Fischamend.
more
Dummy
The award went to DHL Global Forwarding for the fifth time in a row for consistently excellent European inbound logistics services.
more
Dummy
The multimodal movement is being handled by DHL Industrial Projects, a unit within DHL Global Forwarding, specializing in safe and reliable transport of over-sized and heavy-lift cargo as well as complex end-to-end project forwarding.
more
Dummy
The endangered Ussuri brown bear, also known as the black grizzly bear, is found in many regions in the world but they are extinct across parts of Asia.
more
Dummy
In the run-up to the August competitions, the experts from DHL Trade Fairs & Events will advise and plan logistics for the managing organization, Berlin Leichtathletik-EM 2018 GmbH.
more
Dummy
With this partnership, DHL Global Forwarding is the first global forwarder to establish a local presence in Ethiopia, following the government’s recent decision to liberalize key sectors of the booming economy.
more
As a result of the tender, DHL Freight also won an expansion of the collaboration, taking on supply chain management of the BMW Group in seven additional areas.
more
Dummy
The facility, which represents an investment in the high single-digit million euros, was built as a response to increasing customer demand in line with a growing economy and logistics industry in Turkey.
more
Dummy
A modern freight center is being built on the 63,000 m² site, which not only will handle freight for DHL Freight’s Europe-wide network, but also will test innovative technologies and solutions for the terminal of the future.
more
Dummy
The CARE Awards recognize the industry’s top transporters of temperature-sensitive life sciences products. The winners were distinguished at the 18th Life Science and Healthcare Conference held at Lake Maggiore, Italy on June 28, 2018.
more
Dummy
The Logistics Trend Radar is developed through the analysis of mega- and microtrends as well as direct input from a large partner eco-system including research institutes, tech players, start-ups and customers.
more
Dummy
These heavy-duty, long-haul trucks have a driving range of up to 1,500 kilometers and enable a total weight of tractor and trailer of up to 40 tons.
more
Suppla is recognized as a premier logistics provider with local expertise and longstanding customer relationships. With an established products portfolio, including warehousing and packaging services across Life Sciences and Healthcare, Retail, Consumer, and...
more
The secure and easy-to-use platform integrates data from DHL Supply Chain applications, providing customers with complete supply chain visibility, accessible online anytime, anywhere, through a single login.
more
Dummy
We are delighted with this new direct connection between Austria and China. Austria’s economic relations with China are growing steadily and at the same time Vienna is an important hub for trade flows to and from Eastern and Southern Europe,” explains Christoph...
more
Dummy
The division is thus responding to strong growth in demand for air freight, chiefly for outbound services ex Asia and on the conventional transpacific route, fueled by almost all industries.
more
Dummy
The logistics professionals working at the DHL Start-Up Helpdesk assist dynamic start-up entrepreneurs and expanding start-up companies in the areas of logistics and supply chain development to enable them to achieve success both in and beyond Germany.
more
Dummy
The first-of-its-kind vehicle from G.A.L. Water Technologies produces high-quality drinking water from contaminated water within seconds and was a gift from Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to India's Prime Minister Narendra Modi in the course of Netanyahu’s...
more
With the new building project in Rheinbach near Bonn, DHL Supply Chain is creating a 35,000 square meter highly automated storage facility.
more
The cloud-based platform allows organizations to measure, monitor, and manage supply chain risks by visualizing and analyzing the entire supply chain, allowing organizations to respond rapidly to damaging events and natural disasters, such as winter storm Grayson...
more
Dummy
The report reveals that new technologies and solutions are developing at a fast-pace and disrupting industries on multiple fronts, with supply chains struggling to keep up.
more
Dummy
Developed together with experts from Center for Advanced Sustainable Management of Cologne Business School and M3TRIX GmbH, a consultancy company for sustainable business transformation, the white paper illustrates how companies can unlock the full value of...
more
Dummy
The Corporate Automotive Logistics Academy (CALA), initiated by Volker Oesau, CEO Middle Europe, DHL Global Forwarding, now serves even better the current needs of logistics experts in the automotive sector.
more
Together, these markets represent 54 percent of the division’s entire full-time workforce.
more
Dummy
With the signed memorandum of understanding DHL Global Forwarding is the first to offer its customers the opportunity to select next generation marine biofuels rather than fossil fuels for their transports by sea.
more
Dummy
Today’s official vehicle handover to the first European customers marks the beginning of DHL Freight’s extensive 24-month test phase of the electric trucks in the Berlin metropolitan area.
more
Dummy
The global chemicals market is developing very positively. Since 2006, sales have doubled in the chemicals sector, and in 2016 alone, chemicals worth almost 4.6 trillion Euros were sold worldwide.
more
Dummy
Under the contract, DHL Supply Chain will manage the movement of prototype parts from suppliers to Ford’s R&D locations around the world.
more
In the future, around 260 employees will take care of day-to-day scheduling and consolidation for the company’s European freight network from the new site.
more
This solution comes in response to a number of growing industry challenges, including greater demand from an ageing and more active population through to increasing cost pressure from healthcare providers.
more
Dummy
For the first time, DHL is partnering with specialist foodservice logistics provider QSL to deliver a bespoke service tailored to the unique needs of KFC. DHL will manage the physical warehouse and distribution service, putting greater focus on innovation, quality...
more
“Complex global supply chains need to know where potential risks lie that may affect their bottom line and disrupt the success of their businesses,” said Rich Katz, Chief Technology Officer, Elemica.
more
Dummy
The demand has been continuously growing since the introduction of DHL’s new service solution in May this year.
more
Dummy
The smart glasses provide visual displays of order picking instructions along with information on where items are located and where they need to be placed on a cart.
more
Dummy
The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that jobs in logistics are estimated to grow by 26 percent between 2010 and 2020.
more
Dummy
The contract will see DHL Supply Chain take overall responsibility for the storage, warehousing and domestic transportation of 80,000 specific aviation part types, components and equipment used to maintain Cathay Pacific and Cathay Dragon’s combined fleet of...
more
Dummy
The pilot was carried out in Wärtsilä’s central distribution centre in Kampen, the Netherlands, where the entire logistics chain of Wärtsilä’s spare parts, from order intake to customer delivery, is managed.
more
Dummy
As an international chain with Scandinavian roots, JYSK sells everything for the home in over 2,500 stores in 48 countries.
more
Dummy
DHL Freight Eurapid ensures priority treatment of shipments and thereby offers customers extremely short delivery times.
more
Dummy
The Logistics Service Cube enables a more systematic approach to identifying the right logistics service levels for the product, supply chain type and customer segment.
more
Dummy
DHL Supply Chain will manage stores, local transport movements and associated supply chain planning at the Etihad Airways Engineering hub at Abu Dhabi International Airport.
more
Dummy
Ocean View consolidates information from DHL’s Transportation Management System, the ocean carrier and the vessel itself for real-time visibility of the ocean transport. It also provides a forecast on future milestones as well as a notification feature in case...
more
Dummy
This has created a new landscape for supply chain real estate, according to a report published today by DHL, the world’s leading logistics company, which discusses the new landscape of supply chain real estate. Global and regional supply chains are changing,...
more
Dummy
The new route covers new overland connections to several major cities along China’s “Belt and Road” and is the latest route in the DHL Asia-Europe-Asia multimodal network.
more
Dummy
DHL is responsible for connecting the company with the automotive industry and its aftersales market and will develop a global supply chain strategy for NEXCEL. The new technology is intended to replace conventional oil change by simplifying the process and...
more
Dummy
The extension of DHL’s early warning system uses machine learning and natural language processing to detect disruptions in a company’s supply base before they cause financial losses or long lasting reputational damage.
more
Dummy
As part of the renewal, DHL International Supply Chain, the specialist supply chain management team of DHL Global Forwarding, will continue the nearly 10 years lasting partnership by providing purchase order and vendor management, origin consolidation and destination...
more
Dummy
The robots will be flexibly used across its 19 co-packing and Production Logistics centres nationwide.
more
Dummy
DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist of Deutsche Post DHL Group has expanded its ‘all-risks’ Cargo Insurance service to Ghana, Kenya, Morocco and Mozambique. While DHL handles every shipment with utmost care, accidents such as natural...
more
Dummy
Under the new contract DHL Supply Chain will oversee all aspects of the supply chain, from warehousing through to sequenced track-side delivery.
more
Dummy
The transport service provider for the Life Sciences and Healthcare industry with 400 full-time employees is specialized in temperature-controlled transportation requirements and has a strong reputation in terms of technology, quality and regulatory compliance....
more
Dummy
The robots, called LocusBots from Locus Robotics, are being tested as a picker companion for piece picking order fulfillment in the warehouse.
more
Dummy
The CEIV Pharma Certification of the aviation industry’s umbrella association attests the highest service and quality standards for life sciences and healthcare customers through uniform processes and a compliant network.
more
Dummy
The prize, which is considered to be one of the world’s premier business awards, was granted to DHL by the Stevie® Awards organization in the category ‘best new product or service (business to business products, services and transportation)’.
more
Dummy
DHL’s new £3.8million waste plant not only disposes of Category 1 waste safely onsite, but converts it and other organic waste into energy to heat Gatwick’s waste management site and power the site's water recovery system.
more
Dummy
“We’re excited to be working with Shenzhen Youkeshu Technologies to further grow their global market share and optimize their supply chain for growing reliance on e-commerce,” said Steve Huang, CEO, Greater China, DHL Global Forwarding.
more
Dummy
The first of the trains arrived in Riyadh in late 2016, marking the successful start of a multi-year forwarding agreement between manufacturer Bombardier Transportation and DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist within Deutsche Post DHL...
more
Dummy
The consequences can mean halted production, sales losses or damage to a company’s image.
more