Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Poznaj Niemcy

Sukces w handlu międzynarodowym nie zależy tylko od Ciebie i Twoich klientów. Dowiedz się o biznesie krajów, z którymi handlujesz i poznaj różne praktyki biznesowe, kultury, zwyczaje i ekonomię.

Dane w pigułce

Niemcy mają powierzchnię 357 000 km2 i są domem dla 82 milionów mieszkańców. Jest to piąta co do wielkości gospodarka świata pod względem siły nabywczej obywateli. Wydajność gospodarki i jej wzrost zależą w dużym stopniu od małych przedsiębiorstw. Federacja Stowarzyszeń Handlu Międzynarodowego (FITA - Federation of International Trade Associations) podaje, że niemiecki model gospodarczy zawdzięcza swoją wydajność w dużym stopniu gęstej sieci małych i średnich przedsiębiorstw (SME). Ich liczba sięga ponad 3 milionów i stanowi 70% zatrudnienia na pełnoetatowych stanowiskach.

Dane ekonomiczne:
  • PKB (2009) wyniósł 3,3 mld USD czyli 44 525 USD per capita.
  • W 2009 PKB skurczył się o blisko 5% - najostrzejszy spadek produkcji od II wojny światowej.
  • Niemcy szybko odzyskały siły: skoncentrowana na eksporcie gospodarka rosła o 3,5% w 2010 i kolejne 2% w 2011.
  • Coraz większą rolę odgrywa eksport do krajów rozwijających się.

Według Departamentu Stanu USA eksport tradycyjnie stanowi kluczowy element ekspansji makroekonomicznej Niemiec i odpowiada za ponad połowę wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Niemcy stanowczo opowiadają się za ściślejszą integracją europejską, a ich polityka gospodarcza znacząco wpływa na politykę UE. Ta eksportowa potęga nieustannie szuka możliwości rozwoju i zwiększania wartości swojego handlu zagranicznego.

Jesteś zainteresowany wejściem w spółkę z jednym z eksporterów albo rozważasz joint venture ze spółkami niemieckimi lub działania na bazie franczyzy czy licencji, a może sprzedaż swoich produktów w Niemczech? Niezależnie od Twoich zainteresowań i potrzeb, informacje zawarte w tej sekcji dadzą Ci wiedzę niezbędną do wejścia na ten zamożny rynek.

Dokumenty wymienione w tej części zostały stworzone aby być na bieżąco ze zmianami w regulacjach i procedurach na rynku niemieckim oraz aby zapewnić Tobie najświeższe informacje biznesowe tak abyś mógł aktywnie działać na tym rynku.
 
 
External Link / New Window