Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Archiwum prasowe 2016

Zapoznaj się z archiwum naszych informacji prasowych, opublikowanych w 2016 roku.
Dummy
Cieszymy się z tego, że to właśnie klienci zauważają nasze starania w ciągłym doskonaleniu jakości międzynarodowych usług ekspresowych, gdyż najcenniejszym źródłem informacji o naszej pracy i wskazówką, co moglibyśmy w niej poprawić, są dla nas ich opinie.
więcej
Dummy
Trendów DHL – Technologia druku 3D i przyszłość łańcuchów dostaw.
więcej
Dummy
Internetowa usługa współpracy umożliwia międzynarodowym firmom wizualizację pełnego obrazu ich sieci dostaw, łącznie z poddostawcami pierwszego poziomu, ich dostawcami itd.
więcej
Dummy
Tegoroczne wydarzenie podkreśliło dynamikę branży oraz wyzwania, zarówno z perspektywy społecznej, jak i technologicznej, takie jak rosnące zapotrzebowanie na nowe zrównoważone rozwiązania, a także dominującą rolę automatyzacji w przyszłych łańcuchach dostaw....
więcej
Dummy
Dzięki On Demand Delivery, nadawcy mogą wybrać określoną opcję dostawy i zlecić DHL Express proaktywne powiadamianie klientów o postępie w realizacji dostawy poprzez e-mail lub sms.
więcej
Dummy
Inwestycje o wartości 185 mln USD przewidziane na rok 2016 i 2017 koncentrują się na infrastrukturze, technologii i ludziach - tylko w roku 2016 powstało około 900 nowych miejsc pracy - co pozwoli w dalszym ciągu zapewniać usługi najwyższej jakości i doskonałą...
więcej
Dummy
Raport z 2016 r. wskazuje, że rozmiary globalnej sieci powiązań, mierzone na podstawie międzynarodowego przepływu towarów, kapitału, informacji i osób, w 2014 r. przekroczyły poziom sprzed kryzysu w 2007 r.
więcej
Dummy
W sondażu, którego głównym celem było wyłonienie marek, którym najbardziej ufają polscy przedsiębiorcy, wzięło udział 2 178 respondentów.
więcej
Dummy
Tytuł laureata i Złote Godło firma otrzymała podczas uroczystej X. gali programu Najwyższa Jakość Quality International 2016, która odbyła się 29 września w Warszawie.
więcej
Dummy
Celem Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce jest opieka nad dziećmi i ochrona ich praw na całym świecie.
więcej
Dummy
Na pewno nie. Dzień Kuriera i Przewoźnika to wyjątkowe święto całej branży kurierskiej i transportowej w Polsce, które co roku obchodzą pracownicy i kurierzy dywizji DHL Express, realizującej międzynarodowe usługi ekspresowe.
więcej
Dummy
W tym roku oficjalne obchody Światowego Dnia Wolontariusza przypadają w dniach 22 września - 2 października.
więcej
W Polsce cena wzrośnie średnio o 4,9%.
więcej
Dummy
Odpowiedzią na rosnące wymagania klientów w zakresie obsługi międzynarodowych przesyłek lotniczych z całej południowej Polski, jest uruchomienie międzynarodowego lotniczego terminala kurierskiego DHL Express w Pyrzowicach.
więcej
Dummy
Na podstawie głosów studentów, biorących udział w badaniu Universum Talent Survey, DHL zostało wyróżnione w dwóch kategoriach: Biznes oraz Inżynieria.
więcej
Dummy
Od momentu powstania marki w 1969 roku, DHL promuje wśród pracowników wartości i postawy identyfikujące je z celami organizacji, które na przestrzeni lat pozwoliły jej stworzyć solidne fundamenty do rozwijania unikalnej kultury ICCC.
więcej
Dummy
Technologia GPS i RFID zastosowana w czujnikach SmartSensor zapewnia śledzenie w czasie niemal rzeczywistym i jest sercem głównych produktów DHL oferujących kontrolę temperatury, między innymi DHL Air Thermonet i DHL Ocean Thermonet.
więcej
Dummy
W dniach 2-7 lipca br. trzej uczestnicy rowerowej wyprawy – Edwin Osiecki, Paweł Matczyński i Stanisław Wojtanek, nie zważając na przeszkody, słabości i zmęczenie, pokonali na rowerach trasę ponad 1200 km z Ustrzyk Górnych, przez Mazury, aż do Świnoujścia !...
więcej
Dummy
Trzyletnią samicę o imieniu Eliska przetransportowano do tanzańskiego rezerwatu przyrody w ramach projektu ochrony dzikiej przyrody realizowanego pod patronatem George Adamson Wildlife Preservation Trust.
więcej
Dummy
Bierze w niej udział trzech entuzjastów jazdy rowerowej, których połączyła wspólna pasja i praca.
więcej
Dummy
Testy obejmują operacje z zakresu wspólnej dystrybucji (co-packing) i wartości dodanej, takie jak montaż, tworzenie zestawów, pakowanie i usługi typu "pre-retail".
więcej
Dummy
Impreza, która zgromadziła najliczniejsze grono dzieci wraz z rodzicami, odbyła się w ostatnią sobotę, 18 czerwca.
więcej
Dummy
Uczestnicy mają wygenerować nowe koncepcje w obszarach logistyki zrównoważonej lub robotyki.
więcej
Dummy
Wzorem ubiegłorocznej inicjatywy, jej uczestnicy – Edwin Osiecki, Paweł Matczyński i Stanisław Wojtanek - w dniach 2-7 lipca br.
więcej
Dummy
22 lutego 2014 roku po załadowaniu wyjątkowej przesyłki do boeinga 767 w Chengdu-Shuangliu około 3/4 najtrudniejszych prac było już za nami – wspomina Dong Ming, prezes DHL Express China.
więcej
Dummy
Robot został zaprojektowany do bezpiecznej pracy pośród ludzi. Pracownicy magazynu chwalą sobie możliwość pracy bez użycia rąk i brak konieczności ciągnięcia za sobą ciężkich wózków.
więcej
Dummy
W dzisiejszym globalnym środowisku makroekonomicznym region APAC, zajmujący pozycję najdynamiczniej rozwijającego się regionu świata, pozostaje promykiem nadziei i kluczowym sektorem rozwoju.
więcej
Dummy
Poziom zainteresowania okazywany przez włoskiego menadżera klubu, Claudio Ranieriego, i japońskiego piłkarza, Shinji Okazaki'ego, spowodował, że lokalni sympatycy klubu chcieli aktywnie uczestniczyć w jego sukcesach, tym bardziej że wsparcie dla LCFC jest dostrzegalne...
więcej
W jej organizację i przebieg zaangażowali się pracownicy i kurierzy z dywizji DHL Parcel, DHL Express oraz DHL Fracht, zaś nad całością projektu czuwa Fundacja DHL „Dostrzegamy Innych Ludzi”, zrzeszająca wolontariuszy – pracowników DHL.
więcej
Dummy
To wyróżnienie jest zasługą całej organizacji w Polsce i dotyczy wszystkich dywizji działających w kraju pod marką DHL.
więcej
Dummy
Tegorocznym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowana została bezpłatna, wielofunkcyjna aplikacja DHL TAS (Trade Automation Service) – dedykowana klientom korzystającym z międzynarodowych usług logistycznych.
więcej
Dummy
Nowy Logistics Trend Radar na rok 2016, trzeci w pionierskiej serii, opisuje całkowicie nowe trendy, śledzi rozwój trendów odkrytych w poprzednich wydaniach, jak również te, które zniknęły bądź stały się istotne od czasu pierwszej edycji raportu w 2013 roku....
więcej
Dummy
Sumę kilometrów pokonanych na rzecz potrzebujących można zmierzyć w tysiącach, liczbę przepracowanych godzin przez wolontariuszy policzyć w setkach, podobnie jak ogół pomocnych rąk i wsparcie ludzi o wielkich sercach.
więcej
Dummy
Zawiera on szczegółową analizę działań w zakresie globalnej odpowiedzialności korporacyjnej zrealizowanych przez Grupę w 2015 roku.
więcej
Dummy
Grupa opublikowała najnowszy raport trendów zatytułowany "Robotics in Logistics", ujawniający, jaki wpływ na łańcuchy dostaw będzie miało wdrożenie robotów współpracujących z ludźmi.
więcej
Dummy
DHL Express jako jedna z ośmiu firm, otrzymała globalny certyfikat Top Employer 2016 i jest jedyną organizacją, której przyznano ten prestiżowy tytuł na wszystkich kontynentach świata drugi rok z rzędu.
więcej
Dummy
Przyznane wyróżnienie podkreśla wyjątkową politykę zatrudnienia realizowaną w organizacji DHL Express w Polsce oraz w innych krajach.
więcej
Dummy
Firmy globalne, które prawidłowo zastosują tę strategię, mogą zapobiec wielomilionowym stratom i cieszyć się przewagą konkurencyjną w całej organizacji.
więcej
Dummy
Przejawem współdziałania jest nie tylko wzajemna efektywna koordynacja gospodarczych procedur celnych, ale również zapewnienie przez organ administracji celnej pracownikom DHL Express udziału w cyklu profesjonalnych szkoleń m.in. z przepisów celnych oraz regulacji...
więcej
Dummy
Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA) oraz Przedstawicielstwem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) – 27 stycznia br. obchodziły dziesięciolecie udanej współpracy w obszarze przygotowania i reagowania na klęski żywiołowe.
więcej
Dummy
W nowej białej księdze omówiono zarówno energetykę konwencjonalną, jak i odnawialną, zawarto także sugestie poprawy widoczności i wydajności łańcucha dostaw, a także przyjęcia nowego podejścia do współdzielenia majątku i zasobów logistycznych przez poszczególne...
więcej
UK Mail has made significant strategic progress in recent years, investing heavily in IT and in product and service innovation.
more
The project, initiated by Sanofi in 2014, covers all portfolios of Sanofi, Sanofi Pasteur and Medley Brazil.
more
The Supervisory Board of Deutsche Post AG in its meeting today reappointed Frank Appel, Chief Executive Officer of the world’s leading mail and logistics company, to the Corporate Board of Management for another five years until October 2022.
more
Dummy
With its unique logistics expertise and portfolio DHL will support globalization and growth as well as deliver value across Mubadala Aerospace assets, their customers as well as Abu Dhabi as a whole, by aligning all logistics related processes efficiently and...
more
Dummy
DHL has been testing a variety of both 3D printing hardware and techniques for several years and has identified applications that have potential to redefine manufacturing and supply chain strategies.
more
Dummy
Nico Rosberg was recognized for achieving six fastest laps, while Williams Martini Racing was honored for recording 14 fastest pit stops over the season.
more
Dummy
Ahead of the final race of the 2016 season in Qatar, Trent Eastgate, DHL Express VP Commercial Qatar, presented the trophy to López during a special ceremony at the Losail International Circuit near Doha.
more
Dummy
The online collaboration service allows multinational companies to visualize the full picture of their supply network, including first tier suppliers, their suppliers and so forth.
more
Dummy
Depending on their area of interest and own unique talents, each of these young individuals will train in one of about 15 occupational fields and twelve dual courses of study.
more
Dummy
This years’ event highlighted various industry dynamics and challenges from both a social and technological perspective, such as the growing demand for new sustainable solutions as well as the dominant role of automation in future supply chains.
more
Dummy
The $185 million investment earmarked for 2016 and 2017 is focused on infrastructure, technology, and people – creating some 900 new jobs in 2016 alone - in order to continue to provide the highest quality service and superior customer experiences.
more
Dummy
DFS Deutsche Flugsicherung, Deutsche Telekom as well as Deutsche Post DHL Group and RWTH Aachen University are to launch a joint research project on drones.
more
Dummy
The 2016 report shows that global connectedness, measured by cross-border flows of trade, capital, information and people, surpassed its 2007 pre-crisis peak during 2014.
more
Dummy
Both CEOs, Frank Appel and Dmitry Strashnov, came to this agreement today in Bonn. In doing so, both companies are responding to the rising parcel volumes resulting from the boom in international e-commerce.
more
Dummy
Group EBIT increased to EUR 755 million, representing the strongest third quarter in company history.
more
Dummy
The report provides a focused set of recommendations on how the transport sector can advance sustainable development with poverty eradication at its core, promote economic growth, and bolster the fight against climate change.
more
Dummy
Based in the UK, The Range is a retail success story and is recognized for their variety of more than 65,000 products across 16 departments such as homewares, furniture and garden.
more
Dummy
With an overall score of ‘A-‘ the Group’s environmental management leads the logistics sector in its efforts to continually reduce transport-related emissions and increase resource efficiency.
more
Dummy
Headed by Dorothee Bär, Member of the German Bundestag and Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry for Transport and Digital Infrastructure, the 16-strong jury of experts whittled down the 350 competing submissions to a select group of ten prize-winning...
more
Dummy
The Delft Hyperloop, a capsule developed by TU Delft for the rapid transportation of people and goods through tubes, is on its way to California onboard a DHL freighter plane to perform the first tests as part of the Hyperloop Pod Competition organized by American...
more
Dummy
The annual award, which was handed over at the annual Supplier Conference award ceremony in Hamburg on October 5th, recognizes DHL’s excellence in being the aircraft manufacturer’s fourth-party logistics partner (4PL).
more
Dummy
Thanks to the state-of-the-art sorting facility, bulkier and heavier shipments can now be sorted on a fully automated basis at Europe’s most modern shipment sorting facility.
more
Dummy
The worst major hurricane in fifty years with sustained winds of 145 mph hit the southwestern coast of the island, which is still struggling to recover from the large-scale earthquake in 2010.
more
Dummy
The transaction forms the leading logistics player for the technological, hi-tech and life sciences and healthcare industry in Italy.
more
Dummy
The Group was able to further improve its CR performance, following on from the strong results it recorded in 2015.
more
Dummy
This new air freight product offers forwarding customers a mission critical solution for emergency shipments.
more
Dummy
Under the new contract, DHL will design and deliver police uniforms and equipment, creating product improvements and significant cost savings for both MPS and providing similar opportunities for other forces and public sector bodies nationwide.
more
Dummy
SOS Children´s Villages is working to safeguard children and protect their rights all over the world and will use Resilience360 to enhance and secure the safety of its beneficiaries and employees.
more
Dummy
Launched in September the partnership extends DHL Parcel Europe’s network for cross-border e-commerce by two additional countries.
more
Dummy
This year’s official GVD period runs from September 22 to October 2, when employees from all business units will again team up with independent organizations and charities to help in numerous non-profit projects to benefit the communities in which they live....
more
Dummy
The two organizations are reaffirming their commitment to providing all children and adolescents the opportunity to attain an excellent education, regardless of background or economic status.
more
Dummy
Indonesia was the pilot country when the program was implemented globally in 2009 – in Makassar and Palu.
more
Dummy
The SmartSensor's GPS and RFID technology offers near real time tracking of shipments and powers DHL's key temperature-controlled products including DHL Air Thermonet and DHL Ocean Thermonet.
more
Dummy
Since the trial, DHL and partners Google, Vuzix and Ubimax have refined the vision picking solution and DHL is now expanding the program across different industry sectors on a global scale, forging another step forward for augmented reality solutions in logistics....
more
DHL Global Forwarding’s International Supply Chain business is responsible for transporting an annual volume of approximately 2,400 TEUs and more than 5,000 cubic meters of less-than-container-load (LCL) freight from Asia and the Middle East into the EMEA region....
more
Dummy
Working together with the WEC, its automotive partners and competitors, one further extremely important element makes this feat of logistics not only possible but also efficient and effective – DHL.
more
Dummy
The company renewed their existing contract with DHL for another four years for a combination of air, ocean, domestic and customs brokerage services on various trade lanes.
more
Dummy
Group EBIT climbed to EUR 752 million, or a 40.0% increase over the prior-year period (2015: EUR 537 million).
more
Dummy
The Group’s objective is to exploit the global B2C e-commerce market for shipments crossing borders which is expected to grow from $400 billion today to a total global volume of $1 trillion in 2020.
more
Dummy
Ambatovy is a joint venture between Sherritt International Corporation, Sumitomo Corporation and Korea Resources Corporation and a large-tonnage, long-life nickel and cobalt mining enterprise, which at full capacity will produce 60,000 tonnes of refined nickel,...
more
Dummy
The project partners have worked in recent months to develop and test a solution to ensure high security standards for merchandise and vehicles.
more
Dummy
The company is responsible for shipping the teams’ 33 race cars, three safety cars, 1 T-car, equipment as well as 10.000 tires and 198.000 liters of fuel to the worldwide overseas race tracks.
more
Dummy
With the contract, DHL provides airfreight services from Transsion’s manufacturing base in South China to 28 countries around the world across Asia, the Middle East and Africa.
more
Dummy
Under the agreement, EFW will convert four Airbus A330-300 passenger aircraft to a 26-pallet cargo configuration, capable of carrying up to 61 metric tonnes of payload.
more
Dummy
The appointment by the Swedish home appliances manufacturer comprises an annual estimated cargo volume of more than 20,000 cubic meters, approximately 70% of the global volume, and includes shipments from all regions including Asia, Oceania, North America, Europe...
more
Dummy
The summit has been organized as part of the business platform eStory, which was established in 2015 with the aim of boosting mass market adoption of sustainable mobility solutions. Participants on the panel from organizations such as DHL, Formula E, Michelin,...
more
Dummy
Three-year-old female Eliska was moved to a natural park in Tanzania as part of an ongoing conservation project run by the George Adamson Wildlife Preservation Trust, aimed at helping endangered animal populations to grow and prosper in their natural habitat....
more
Dummy
MEDION, a Lenovo company, has been the first to trial DHL’s new multimodal service via Xiamen, China which cuts its shipping time and costs by up to half and two-thirds respectively compared to its previous ocean and air freight options.
more
Dummy
This was announced by DHL at a joint event with Duisburger Hafen AG (duisport) at the logport site in Duisburg-Rheinhausen.
more
Dummy
He takes over responsibility from his predecessor Paul Graham, who has left the company for personal reasons.
more
Dummy
After more than seven years as a highly regarded CFO of the leading global mail and logistics company and over thirteen years as CFO of DAX-listed companies, Lawrence A. Rosen wishes to retire on 30 September 2016.
more
Dummy
As part of this, the company has opened its new DHL eCommerce Shenzhen Distribution Center, and will also expand its existing distribution centers in Shanghai and Hong Kong to support the growth of online retailers.
more
Dummy
The first recipients of the new award were: American Airlines, Cathay Pacific, Swiss International Air Lines and United Cargo.
more
Dummy
Rethink Robotics’ Baxter and Sawyer are smart, adaptable solutions that support warehouse staff and could help to enhance productivity at DHL facilities.
more
Dummy
These have focused on strengthening employee engagement, providing vocational support for refugees and assisting federal, state and municipal authorities by making company property available for use as refugee housing and making staff available to help with...
more
Dummy
Participants are asked to generate new ideas in the areas of sustainable logistics or robotics.
more
Dummy
“Over the last few years, DHL Express has made a number of investments in our global network to consistently improve our service quality,” said Ken Allen, CEO, DHL Express.
more
Dummy
The Post Tower in Bonn alone is home to people from 50 different nations. Its workforce originates from a variety of cultural circles and backgrounds — making the topic of diversity a significant component of its corporate culture.
more
Dummy
The robot called Effi-BOT from the French start-up Effidence is a new, fully automated trolley that follows pickers through the warehouse and takes care of most of the physical work.
more
Dummy
With the introduction of the Carbon Calculator, DHL now allows its customers to calculate, free of charge, transport-related emissions for almost all shipment sizes and modes of transport.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group, the world’s leading mail and logistics company, will become the “Official Logistics Provider for Astrobotic’s First Mission to the Moon.” DHL will provide logistics services for Astrobotic’s spacecraft and its customer payloads, making...
more
Dummy
In line with its continuous improvement strategy, DHL Global Forwarding is working with the International Air Transport Association (IATA) to raise the bar in the transport of pharmaceuticals by implementing IATA’s CEIV Pharma Certification across its key facilities...
more
Dummy
In the current fragile global macroeconomic environment, the APAC region remains a beacon of optimism, positioned to be the world’s fastest growing region with trade as a key growth sector.
more
Dummy
The air freight solution provides customers with intra-European or intra-Asian door-to-door air transportation for cargo up to two tons.
more
Dummy
The publication, launched during the World Humanitarian Summit in Istanbul, illustrates a variety of innovative and effective case studies.
more
Dummy
In other words, players that consistently cut through, create spaces, enable opportunities and stop opponents in their tracks.
more
Dummy
The award is annually bestowed by the CX Excellence Network, an association of global companies that develops strategies to win customers and boost customer satisfaction.
more
Dummy
The new so-called Life Science Competence Center is located next to the airport at the business park Schiphol Southeast.
more
Dummy
At the Annual General Meeting in Frankfurt, CEO Frank Appel confirmed the forecast for this year, which envisages the company increasing consolidated operating profit to between EUR 3.4 and EUR 3.7 billion.
more
Tim Scharwath comes from Kuehne + Nagel International AG, where he has been Member of the Management Board responsible for global airfreight since 2011.
more
Dummy
This global offering enhances the range of products that address especially the pharmaceuticals industries’ growing demand for ocean freight solutions.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group increased operating profit significantly in the first quarter of 2016. Group EBIT rose to EUR 873 million, or 21.3% over the prior-year period (2015: EUR 720 million).
more
Dummy
The trial run, part of a larger research and innovation project, was conducted between January and March 2016 in the Bavarian community of Reit im Winkl.
more
Dummy
Headquartered in Basel, Switzerland, Syngenta is a leading agriculture company helping to improve global food security by enabling millions of farmers to make better use of available resources.
more
Dummy
Getac is a manufacturer of rugged notebooks, tablets and handheld computers for customers that usually operate under harsh conditions, for instance in the automotive, aviation and aerospace, energy and chemicals sectors.
more
Dummy
In a new report published in April, Waste not, want not. Capturing the value of the circular economy through reverse logistics, the partners have introduced the Reverse Logistics Maturity Model, a practical tool that helps organizations to map out and continuously...
more
Dummy
The new 2016 Logistics Trend Radar, the third in the pioneering series, introduces brand new trends, tracks the evolution of trends spotted in earlier editions and ones that have faded or become mainstream since the series started in 2013.
more
Dummy
Built at an investment of more than EUR 90 million¹, the new 90,000 sqm warehouse includes a EUR 10.6 million multi-customer automation system featuring advanced robotics.
more
Dummy
Since the South American nation was struck by the magnitude-7.8 earthquake Saturday evening, more than 30 tremors have been registered in western parts of the country.
more
Dummy
The airline’s service company, Lufthansa Global Business Services GmbH, awarded the contract for the purchasing, warehousing and distribution of Lufthansa work apparel to the Bonn-based supply chain specialist, effective April 1.
more
Dummy
The Group launched a new Trend Report “Robotics in Logistics” revealing how collaborative robots will affect supply chains.
more
Dummy
The non-exclusive cooperation that will come into effect on April 1st further extends DHL Parcel’s network for cross-border e-commerce by seven countries.
more
Dummy
Following a very strong fourth quarter, operationally the best in the company’s history¹, consolidated EBIT for full-year 2015 amounted to EUR 2.41 billion.
more
Dummy
As in previous years, the primary focus in 2015 was on intensified dialogue with stakeholders.
more
Dummy
The company was one of just eight companies to be certified as a Top Employer Global 2016. For the second year running, DHL was also the only company to be certified in every continent around the world.
more
Dummy
The report reveals that 74% of companies surveyed suffered disruption in their supply chain in 2015 as conflict in the middle-east, catastrophic fires at Tianjin port, industrial action in US ports and other global disasters made 2015 a tough year for global...
more
Dummy
Available immediately, the new Green Danmar service – offered through Danmar Lines, DHL’s own NVOCC (Non-Vessel Operating Common Carrier) – enables customers to select a carrier for full container shipping, which is over 5 percent more carbon efficient than...
more
Dummy
As of now, the service is available for shipments coming into Europe via The Netherlands.
more
Dummy
The new whitepaper looks at both the conventional and renewable energy industry and suggests improving supply chain visibility and efficiency as well as adopting a new mindset to share logistics assets and resources across departments and companies.
more
Dummy
The partnership aims to prepare airports and personnel on disaster preparedness and provides support to better manage logistics at airports in disaster hit areas.
more
Dummy
The Transported Asset Protection Association (TAPA) Asia recognized DHL Express for having the most Freight Security Requirement (FSR) sites in Asia Pacific.
more
Dummy
With a 27.5% stake in Relais Colis, Deutsche Post DHL Group will support the further development of the French e-commerce logistics specialist’s network of pickup points and its customized delivery solutions for end customers.
more
Dummy
The $185 million investment earmarked for 2016 and 2017 is focused on infrastructure, technology, and people – creating some 900 new jobs in 2016 alone - in order to continue to provide the highest quality service and superior customer experiences.
more
Dummy
Thanks to the state-of-the-art sorting facility, bulkier and heavier shipments can now be sorted on a fully automated basis at Europe’s most modern shipment sorting facility.
more
Dummy
Under the agreement, EFW will convert four Airbus A330-300 passenger aircraft to a 26-pallet cargo configuration, capable of carrying up to 61 metric tonnes of payload.
more
Dummy
Three-year-old female Eliska was moved to a natural park in Tanzania as part of an ongoing conservation project run by the George Adamson Wildlife Preservation Trust, aimed at helping endangered animal populations to grow and prosper in their natural habitat....
more
Dummy
“Over the last few years, DHL Express has made a number of investments in our global network to consistently improve our service quality,” said Ken Allen, CEO, DHL Express.
more
Dummy
The company was one of just eight companies to be certified as a Top Employer Global 2016. For the second year running, DHL was also the only company to be certified in every continent around the world.
more
Dummy
The Transported Asset Protection Association (TAPA) Asia recognized DHL Express for having the most Freight Security Requirement (FSR) sites in Asia Pacific.
more
Dummy
DFS Deutsche Flugsicherung, Deutsche Telekom as well as Deutsche Post DHL Group and RWTH Aachen University are to launch a joint research project on drones.
more
Dummy
Headed by Dorothee Bär, Member of the German Bundestag and Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry for Transport and Digital Infrastructure, the 16-strong jury of experts whittled down the 350 competing submissions to a select group of ten prize-winning...
more
Dummy
Launched in September the partnership extends DHL Parcel Europe’s network for cross-border e-commerce by two additional countries.
more
Dummy
The project partners have worked in recent months to develop and test a solution to ensure high security standards for merchandise and vehicles.
more
Dummy
As part of this, the company has opened its new DHL eCommerce Shenzhen Distribution Center, and will also expand its existing distribution centers in Shanghai and Hong Kong to support the growth of online retailers.
more
Dummy
The trial run, part of a larger research and innovation project, was conducted between January and March 2016 in the Bavarian community of Reit im Winkl.
more
Dummy
The non-exclusive cooperation that will come into effect on April 1st further extends DHL Parcel’s network for cross-border e-commerce by seven countries.
more
The project, initiated by Sanofi in 2014, covers all portfolios of Sanofi, Sanofi Pasteur and Medley Brazil.
more
Dummy
With its unique logistics expertise and portfolio DHL will support globalization and growth as well as deliver value across Mubadala Aerospace assets, their customers as well as Abu Dhabi as a whole, by aligning all logistics related processes efficiently and...
more
Dummy
The online collaboration service allows multinational companies to visualize the full picture of their supply network, including first tier suppliers, their suppliers and so forth.
more
Dummy
Based in the UK, The Range is a retail success story and is recognized for their variety of more than 65,000 products across 16 departments such as homewares, furniture and garden.
more
Dummy
The annual award, which was handed over at the annual Supplier Conference award ceremony in Hamburg on October 5th, recognizes DHL’s excellence in being the aircraft manufacturer’s fourth-party logistics partner (4PL).
more
Dummy
The transaction forms the leading logistics player for the technological, hi-tech and life sciences and healthcare industry in Italy.
more
Dummy
This new air freight product offers forwarding customers a mission critical solution for emergency shipments.
more
Dummy
Under the new contract, DHL will design and deliver police uniforms and equipment, creating product improvements and significant cost savings for both MPS and providing similar opportunities for other forces and public sector bodies nationwide.
more
Dummy
SOS Children´s Villages is working to safeguard children and protect their rights all over the world and will use Resilience360 to enhance and secure the safety of its beneficiaries and employees.
more
Dummy
Since the trial, DHL and partners Google, Vuzix and Ubimax have refined the vision picking solution and DHL is now expanding the program across different industry sectors on a global scale, forging another step forward for augmented reality solutions in logistics....
more
DHL Global Forwarding’s International Supply Chain business is responsible for transporting an annual volume of approximately 2,400 TEUs and more than 5,000 cubic meters of less-than-container-load (LCL) freight from Asia and the Middle East into the EMEA region....
more
Dummy
The company renewed their existing contract with DHL for another four years for a combination of air, ocean, domestic and customs brokerage services on various trade lanes.
more
Dummy
Ambatovy is a joint venture between Sherritt International Corporation, Sumitomo Corporation and Korea Resources Corporation and a large-tonnage, long-life nickel and cobalt mining enterprise, which at full capacity will produce 60,000 tonnes of refined nickel,...
more
Dummy
The company is responsible for shipping the teams’ 33 race cars, three safety cars, 1 T-car, equipment as well as 10.000 tires and 198.000 liters of fuel to the worldwide overseas race tracks.
more
Dummy
With the contract, DHL provides airfreight services from Transsion’s manufacturing base in South China to 28 countries around the world across Asia, the Middle East and Africa.
more
Dummy
The appointment by the Swedish home appliances manufacturer comprises an annual estimated cargo volume of more than 20,000 cubic meters, approximately 70% of the global volume, and includes shipments from all regions including Asia, Oceania, North America, Europe...
more
Dummy
MEDION, a Lenovo company, has been the first to trial DHL’s new multimodal service via Xiamen, China which cuts its shipping time and costs by up to half and two-thirds respectively compared to its previous ocean and air freight options.
more
Dummy
This was announced by DHL at a joint event with Duisburger Hafen AG (duisport) at the logport site in Duisburg-Rheinhausen.
more
Dummy
The first recipients of the new award were: American Airlines, Cathay Pacific, Swiss International Air Lines and United Cargo.
more
Dummy
Rethink Robotics’ Baxter and Sawyer are smart, adaptable solutions that support warehouse staff and could help to enhance productivity at DHL facilities.
more
Dummy
Participants are asked to generate new ideas in the areas of sustainable logistics or robotics.
more
Dummy
The robot called Effi-BOT from the French start-up Effidence is a new, fully automated trolley that follows pickers through the warehouse and takes care of most of the physical work.
more
Dummy
With the introduction of the Carbon Calculator, DHL now allows its customers to calculate, free of charge, transport-related emissions for almost all shipment sizes and modes of transport.
more
Dummy
In line with its continuous improvement strategy, DHL Global Forwarding is working with the International Air Transport Association (IATA) to raise the bar in the transport of pharmaceuticals by implementing IATA’s CEIV Pharma Certification across its key facilities...
more
Dummy
The air freight solution provides customers with intra-European or intra-Asian door-to-door air transportation for cargo up to two tons.
more
Dummy
The new so-called Life Science Competence Center is located next to the airport at the business park Schiphol Southeast.
more
Tim Scharwath comes from Kuehne + Nagel International AG, where he has been Member of the Management Board responsible for global airfreight since 2011.
more
Dummy
This global offering enhances the range of products that address especially the pharmaceuticals industries’ growing demand for ocean freight solutions.
more
Dummy
Headquartered in Basel, Switzerland, Syngenta is a leading agriculture company helping to improve global food security by enabling millions of farmers to make better use of available resources.
more
Dummy
Getac is a manufacturer of rugged notebooks, tablets and handheld computers for customers that usually operate under harsh conditions, for instance in the automotive, aviation and aerospace, energy and chemicals sectors.
more
Dummy
The new 2016 Logistics Trend Radar, the third in the pioneering series, introduces brand new trends, tracks the evolution of trends spotted in earlier editions and ones that have faded or become mainstream since the series started in 2013.
more
Dummy
Built at an investment of more than EUR 90 million¹, the new 90,000 sqm warehouse includes a EUR 10.6 million multi-customer automation system featuring advanced robotics.
more
Dummy
The airline’s service company, Lufthansa Global Business Services GmbH, awarded the contract for the purchasing, warehousing and distribution of Lufthansa work apparel to the Bonn-based supply chain specialist, effective April 1.
more
Dummy
The report reveals that 74% of companies surveyed suffered disruption in their supply chain in 2015 as conflict in the middle-east, catastrophic fires at Tianjin port, industrial action in US ports and other global disasters made 2015 a tough year for global...
more
Dummy
Available immediately, the new Green Danmar service – offered through Danmar Lines, DHL’s own NVOCC (Non-Vessel Operating Common Carrier) – enables customers to select a carrier for full container shipping, which is over 5 percent more carbon efficient than...
more
Dummy
As of now, the service is available for shipments coming into Europe via The Netherlands.
more
Dummy
The new whitepaper looks at both the conventional and renewable energy industry and suggests improving supply chain visibility and efficiency as well as adopting a new mindset to share logistics assets and resources across departments and companies.
more