Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Archiwum prasowe 2015

Zapoznaj się z archiwum naszych informacji prasowych, opublikowanych w 2015 roku.
Dummy
Publikacja zatytułowana "DHL Omin-Channel Logistics Trend Report" ujawnia, że logistyka jest branżą odgrywającą kluczową rolę w procesie wdrażania modelu omnichannel.
więcej
Dummy
Obecność w rankingu na tak wysokiej pozycji wskazuje na DHL Express obsługujący przesyłki międzynarodowe, jako niekwestionowaną najlepszą firmę w dziedzinie obsługi klientów, korzystających z usług międzynarodowych.
więcej
Ta wielomilionowa inwestycja jest pierwszym centrum innowacji DHL poza Niemcami i pierwszym dedykowanym centrum innowacyjnych usług logistycznych w regionie Azji i Pacyfiku.
więcej
Dummy
Raport został opracowany przez Zespół ds. Badania Trendów DHL, jako bieżąca inicjatywa realizowana w ramach Grupy Deutsche Post DHL, mająca na celu szybsze wdrażanie koncepcji zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności w branży logistycznej.
więcej
Lecha Wałęsy, podpisały umowę na budowę nowoczesnego, międzynarodowego lotniczego terminala kurierskiego DHL w Polsce wraz z całą infrastrukturą.
więcej
Dummy
Z końcem października, DHL Express wprowadza szereg rozwiązań dedykowanych odbiorcom indywidualnym korzystającym z importowych usług międzynarodowych, w tym automatyczne punkty DHL Service Point (automaty DHL).
więcej
Dummy
Jest to jeden z podstawowych wniosków nowej białej księgi opublikowanej przez DHL Customer Solutions & Innovation, poświęconej sektorowi przemysłowemu w roku 2025 i w późniejszych latach.
więcej
Dummy
Nie poprzestając na niedawnym wdrożeniu nowej floty pojazdów, idzie krok dalej i wyposaża swoich kurierów w nowoczesne mobilne skanery, będące kluczowym narzędziem ich codziennej pracy.
więcej
Dummy
Od wielu lat to szczególnie uroczysty dzień dla wszystkich kurierów, stanowiących w organizacji najprężniejszą i najliczniejszą grupę ponad 3 tyś. osób, na co dzień zrzeszonych w dywizjach DHL Parcel, DHL Express oraz DHL Freight.
więcej
Dummy
W Polsce średni wzrost cen wyniesie 3,9%.
więcej
Dummy
W ciągu kilku dni pracownicy zachęcani będą do wspierania projektów społecznych w ścisłej współpracy z organizacjami non-profit.
więcej
W tegorocznym badaniu Universum Talent Survey, studenci przyznali firmie znaczące pozycje w dwóch kategoriach: Biznes oraz Inżynieria.
więcej
Dummy
Wzrost liczby użytkowników wynika z większej świadomości znaczenia zarządzaniem informacją o przesyłce, do czego przyczyniła się trwająca w III kwartale br. kampania informacyjna DHL Express, zachęcająca do korzystania z narzędzia DHL ProView.
więcej
Dummy
Warto dążyć do celu, zwłaszcza wtedy, gdy jego realizacja wiąże się z zaangażowaniem w pomoc innym. Dowiedli tego trzej uczestnicy rowerowej akcji charytatywnej, którzy pokonując przeszkody, słabości, zmęczenie i dystans 880 km na rowerach, zrealizowali cel...
więcej
Dummy
Edwin Osiecki i Paweł Matczyński, menadżerowie firmy DHL Express oraz wieloletni jej klient Stanisław Wojtanek, zamierzają przemierzyć na rowerach trasę od Tatr po Hel w ciągu 4 dni w dniach 12-15 sierpnia br.
więcej
Dummy
Jednym z przejawów dbałości DHL Express o wysokie standardy obsługi klienta w usługach międzynarodowych, jest wymiana dotychczasowej floty samochodowej.
więcej
Dummy
Że pomagać innym można na wiele sposobów. No i że pomaganie innym nic nie kosztuje, a daje dużo satysfakcji.
więcej
Dummy
W ramach partnerstwa firma DHL zapewni wsparcie logistyczne dla potrzeb MotoGP™ i jej siostrzanych imprez Moto2™ i Moto3™.
więcej
Dummy
Ten wyjątkowy program zainicjowany w ubiegłym roku, pomógł czterem projektantom z różnych krajów rozwinąć działalność ich marek na skalę międzynarodową.
więcej
Dummy
W badaniu NPA realizowanym przez DHL Express od lutego 2012 roku, wskaźnik zadowolenia i satysfakcji klientów utrzymuje wzrost.
więcej
Dummy
Zwyczajem lat poprzednich, także i w tym roku, w ramach Dnia Dziecka firma zorganizowała w całej Polsce cykl pikników rodzinnych dla dzieci pracowników i kurierów dywizji DHL Parcel, DHL Express i DHL Fracht z 32 lokalizacji.
więcej
Dummy
W ciągu tygodnia przypadającego w okolicach Dnia Różnorodności zostanie zorganizowanych ponad 120 imprez na wszystkich kontynentach.
więcej
Niedawny raport trendów ujawnił ogromny potencjał wzrostu w bardziej wydajnych i przejrzystych łańcuchach dostaw - szacuje się, że sam Internet Rzeczy przyniesie zastrzyk finansowy w wysokości 1,9 biliona USD, pobudzający do roku 2020 działalność w zakresie...
więcej
Rozsyłane wiadomości nie są generowane przez DHL.
więcej
Dummy
Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie blisko 7 tys. mkw., a koszt inwestycji szacowany jest na 65 mln zł.
więcej
Dummy
DHL i Cisco Consulting Services współpracują również nad wspólnym projektem innowacyjnym Internetu rzeczy, który usprawni podejmowanie decyzji w operacjach magazynowych dzięki narzędziom analitycznym danych pozyskiwanych niemal w czasie rzeczywistym dzięki podłączeniu...
więcej
Dummy
Tegoroczna IX już edycja konkursu realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Klubu Polskiego Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.
więcej
Dummy
Wydłużenie pobytu wynika z kolejnego silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten region 12 maja i spowodowało dodatkowe szkody.
więcej
Dummy
W kategorii „Transport, spedycja i logistyka” najbardziej pożądanym pracodawcą okazał się DHL, na który wskazało najwięcej respondentów - 16,4 proc.
więcej
Dummy
Międzynarodowe środowiska pomocowe przygotowują się do wysłania pilnie wymaganych towarów, takich jak sprzęt techniczny, woda i żywność.
więcej
Dummy
Skierowana jest ona do nowych klientów, podejmujących z DHL Express współpracę w zakresie usług międzynarodowych, którzy nadadzą największą liczbę przesyłek do 30 czerwca.
więcej
Dummy
Wyobraź sobie, że któregoś dnia, zamiast ominąć je pospiesznie środkiem transportu, stawiasz je sobie za cel - postanawiasz do niego dobiec. To proste, prawda? A gdyby dystans do celu wynosił... 5 km?
więcej
Dummy
Motywem przewodnim kampanii jest silny związek pomiędzy biznesem i logistyką oraz jego wpływ na poprawę jakości życia. Kampania wykorzystuje reklamę w prasie, w internecie oraz na nośnikach „Out-of-Home”, a także telewizyjne spoty reklamowe oraz reklamę na portalach...
więcej
Dummy
Certyfikat Top Employer Global to nowy program organizowany przez Top Employers Institute, mający na celu wyróżnienie pracodawców, którzy na całym świecie tworzą optymalne warunki dla rozwoju zawodowego i osobistego swoich pracowników.
więcej
Dummy
Dzięki rocznemu Raportowi Odpowiedzialności Korporacyjnej (ang. CR), Grupa zapewniła szczegółowy wgląd w jej działalność ogólnoświatową w dziedzinie odpowiedzialności korporacyjnej, jak również w postępy dokonane rok wcześniej.
więcej
Dummy
Dobra sytuacja firmy ma swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach makroekonomicznych Polski za ub. rok oraz w dobrej kondycji polskiej gospodarki.
więcej
Dummy
Uczestnicząc w Konkursie dla Pracodawców o Nagrodę Pary Prezydenckiej, znalazła się wśród wyjątkowych pracodawców tworzących Dobry Klimat dla Rodziny.
więcej
Dummy
Na całym świecie DHL angażuje się w projekty związane z ochroną środowiska, dostarczaniem pomocy, promowaniem edukacji i wspieraniem wolontariatu pracowników.
więcej
Dummy
Od 8 do 22 lutego DHL odpowiadał za planowanie logistyczne trasy oraz bezpieczny transport cennych instrumentów.
więcej
Dummy
Międzynarodowe badanie przeprowadzane co roku przez Top Employers Institute wskazuje wiodących globalnych pracodawców: tych, którzy tworzą idealne warunki pracy, dbają o talenty i ich rozwój na wszystkich szczeblach organizacji oraz dążą do ciągłego doskonalenia...
więcej
Dummy
DHL Exported jest globalną platformą, która oferuje znanym w swoich regionach projektantom możliwość rozwoju swojej działalności na skalę międzynarodową.
więcej
Dummy
Członkowie grupy CE100 to przedstawiciele firm, innowatorzy i reprezentanci regionów, którzy łączą siły, by przyczynić się do stworzenia gospodarki obiegowej opartej na zasobach odnawialnych, proponując projekty indywidualne lub wręcz całkowicie zmieniając kierunek...
więcej
Dummy
Po raz kolejny uczestnicząc w Ogólnopolskim Badaniu Benchmarków Efektywności Polityki Szkoleniowej zdobyła wyróżnienie, tym razem w postaci głównej nagrody – I miejsca w rankingu Najefektywniejszej Polityki Szkoleń 2014.
więcej
Dummy
Pokonując korki, nowa usługa dostawy helikopterowej DHL w szczególności znacząco poprawi jakość połączenia pomiędzy najważniejszymi ośrodkami finansowymi w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.
więcej
Dummy
Jak pokazuje badanie, jednym z najważniejszych elementów sukcesu marki jest znajomość wśród konsumentów, która w przypadku marki DHL utrzymuje się na wysokim poziomie - 74%.
więcej
Dummy
This publication – the DHL Omni-Channel Logistics Trend Report – reveals that the logistics industry has a significant role to play in the transformation to an omni-channel business model.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group is currently testing a service that will give the company another customer-friendly dispatch solution in addition to traditional parcel shipping and its DHL courier service: “Postbus Courier”, same-day delivery via its own long-distance...
more
Dummy
They had previously been run by DHL Freight, a leading provider of road freight services in Europe.
more
Dummy
The existing cooperation with Deutsche Touring GmbH, operator of the international coach network Eurolines, is significantly expanded.
more
Dummy
With the fastest pit stop at seven races during the entire 2015 FIA Formula One World Championship™, Ferrari’s pit crew demonstrated consistently high levels of performance.
more
Dummy
The international online retail business is even growing faster than the domestic one.
more
Dummy
That is 83 more positions than in the prior year. Young people can apply for a total of 18 training positions and 12 courses of study at the world’s leading postal and logistics company.
more
Dummy
With the fastest lap at eight races during the entire Championship, Hamilton had already secured an unassailable lead at the FORMULA 1 GRANDE PREMIO PETROBRAS DO BRASIL 2015, ahead of MERCEDES AMG PETRONAS Formula One™ teammate Nico Robserg, who ended the season...
more
Dummy
DHL, the world's leading logistics group and Official Logistics Partner of the FIA World Touring Car Championship, today recognized Citroën C-Elysée WTCC driver José María López as the winner of the inaugural DHL Pole Position Award.
more
Dummy
The report has been developed by the DHL Trend Research team as an on-going initiative within Deutsche Post DHL Group to accelerate sustainability and responsibility in the logistics industry.
more
In the process, the Group has recorded a number of one-off effects that impacted earnings in the third quarter of 2015.
more
Dummy
Off-track, DHL, the world’s leading logistics provider and Official Logistics Partner of Formula E, concluded the first season looking at real progress in the development of environment-friendly solutions and is continuing the race towards sustainable mobility...
more
Dummy
CDP awarded Deutsche Post DHL Group 100 points and included the company in the “Climate A-List” for both transparent reporting and performance in the area of climate protection.
more
Dummy
As part of the pilot, the Group will increase investment in electric delivery vehicles in the region as customers in Duisburg and Essen increase their use of GOGREEN to ship their post and parcel items.
more
Dummy
The Group recognized the need to weigh potential alternatives and will implement a step-by-step replacement and upgrade of its IT set-up.
more
Dummy
One specific point of praise came for the Group's work toward Diversity Management, earning it a "Diversity add-on."
more
Dummy
Employees, visitors and guests can explore and get acquainted on an interactive basis with products, services and innovations from Deutsche Post DHL’s Post - eCommerce - Parcel (PeP) corporate division at 11 different stations on the 30th floor of the Post Tower....
more
Dummy
Located at www.postid.de, the POSTID Portal represents the next generation of digital identity management and will benefit both corporations and their customers.
more
Dummy
This allows them to prepare in advance for partial retirement at the age of 59.
more
Dummy
This is one of the central results of a new whitepaper published by DHL Customer Solutions & Innovation, looking at the industry sector in 2025 and beyond.
more
Dummy
The world's leading logistics provider is undertaking one of its largest challenges ever in the UK to help deliver the year's biggest international sporting event to millions of fans around the world.
more
Dummy
The nationwide effort, which will be coordinated locally, draws on the expertise of the Group’s partner organizations and is set-up to respond to the immediate needs of the refugees.
more
Dummy
Over several days, employees are invited to support social projects in close cooperation with non-profit organizations.
more
Dummy
Marcel Ostertag, Sid Neigum, Atsushi Nakashima and Marques’ Almeida have won the opportunity to grow their businesses and brands internationally by showing their Fall/Winter 2016 and Spring/Summer 2017 collections on global fashion stages.
more
Dummy
Despite the continuous bar-raising in the assessment process, including increased requirements for the implementation of sustainability-minded business practices, Deutsche Post DHL Group saw rating improvements across several DJSI components.
more
Dummy
The 29 events being held from September 6 to October 4 cover a broad range of musical styles.
more
Dummy
The visit demonstrated the overall importance of emerging markets in the Group’s Strategy 2020: Focus.Connect.Grow., and in specific the encouraging development of Sub-Saharan Africa.
more
Dummy
DHL will be the first service provider to precisely tailor both its infrastructure and its services to the requirements of e-commerce.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group, the world’s leading mail and logistics company, has taken further steps in recent months to position its business units for long-term success in line with its Group Strategy 2020.
more
Dummy
The company today announced the launch of a new DHL eCommerce Shanghai Terminal located in Jiuting and plans to launch additional drop off centers in North and South China by end of 2015 to benefit manufacturers in China.
more
Dummy
This unique program was first launched last year and helped four designers from various countries successfully grow their businesses and brands internationally. DHL Exported provides an opportunity for designers who are established in their local market and...
more
Dummy
Following intensive negotiations, a comprehensive collective agreement has been agreed between Deutsche Post AG and the trade union ver.di.
more
Dummy
The Water Strider is an autonomous hydrofoil electric boat capable of carrying up to five cubic meters of cargo via a country’s existing waterway system.
more
Dummy
Over 120 separate events spanning all continents have been organized for the week around Diversity Day.
more
Dummy
The expansion will provide more gates to accommodate additional aircraft, warehouse space and new equipment to provide more capacity for sorting shipments as well as unloading and reloading planes.
more
Dummy
Despite a challenging market and competitive environment, as well as significant investments in the long-term success of the company, the Group still expects that 2015 will be another year of growth for Deutsche Post DHL Group. At today’s Annual General Meeting...
more
Dummy
With the new online store, over 90 million Chinese fans will now be able to purchase official fan merchandise from the world’s leading football team and enjoy a premium shopping experience.
more
Dummy
The delivery was made possible with DHL’s industry leading logistics solutions as the Official Logistics and Founding Partner of Formula E.
more
Dummy
By the end of 2016, the densest network of alternative delivery options in Germany and even across Europe will be found in Berlin.
more
Dummy
Only in five other countries, most of which are significantly smaller than Germany, is the price for a standard letter lower whereas customers in 24 other countries have to pay more for letter mail than in Germany.
more
Dummy
From the UK to Ukraine, Canada to China, the response to the competition has been truly global with over fifty established and aspiring designers and engineers submitting ideas on solutions with the potential to shape the future of the transportation industry....
more
Dummy
A recent Trend report revealed huge growth potential in more efficient and transparent supply chains - the Internet of Things alone is estimated to deliver a US$1.9 trillion boost to supply chain and logistics operations by 2020.
more
Dummy
Starting on May 18, customers of both companies will have expanded options when traveling throughout Europe.
more
Dummy
The extension comes after another heavy earthquake hit the region on 12 May and causing additional devastation to the area.
more
Dummy
Revenue grew by 8.8% over the prior-year quarter to EUR 14.8 billion (2014: EUR 13.6 billion).
more
Dummy
The international aid community is now gearing up to fly in urgently needed goods like technical equipment, water and food.
more
Dummy
The three project partners have developed and tested their unique solution for car trunk delivery the past several months to ensure high security standards for both merchandise and automobiles.
more
The training program, entitled “Get Airports Ready for Disaster” (GARD), is being implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) and the world’s leading transport and logistics company, Deutsche Post DHL Group (DPDHL Group), in cooperation with...
more
Dummy
Now DHL plans to expand its “MeinPaket.de” and “Allyouneed.com” shopping portals, which are already successfully established in Germany, to other European markets.
more
Dummy
Beginning in April, DHL will install private parcel delivery boxes (Paketkästen) in apartment houses managed by Deutsche Annington, Germany’s largest housing company.
more
Dummy
The cyclone has left tens of thousands of people homeless, without food, water and medicine.
more
Dummy
The prizes were awarded by the Strategic Account Management Association (SAMA), a leading global non-profit association focused solely on helping to establish strategic, key and global account management as a separate profession.
more
Dummy
Compared to last year, revenues rose by 3.1 percent to EUR 56.6 billion (2013: EUR 54.9 billion) with all four of the company’s operating divisions contributing to this improvement.
more
Dummy
With its annual Corporate Responsibility (CR) Report the Group provides a detailed look at its global activities in the area of corporate responsibility, as well as progress made during the previous year.
more
Dummy
In Hall 6, booth B40 visitors can learn about new SIMSme applications and functionalities that go far beyond personal communications use.
more
Dummy
In Hall 6, booth B40 visitors can learn about new SIMSme applications and functionalities that go far beyond personal communications use.
more
Dummy
DHL Exported is a global platform that offers regionally established designers the opportunity to expand their businesses internationally.
more
Dummy
Members of the CE100 are representatives of companies, innovators, and regions that join forces to contribute to a renewable, circular economy with individual projects or with their entire business orientation.
more
Dummy
Together with Eurotours, a renowned international tourism enterprise, Deutsche Post now offers its customers individual and attractive vacation packages.
more
Dummy
DHL became an official platinum partner and the new international logistics and eCommerce full-service partner of FC Bayern Munich last year.
more
Dummy
The announcement comes after a successful first week of enthralling competition at the sport’s showpiece Tournament, for which DHL is handling all freight and logistics for the 20 participating teams and fulfilling a range of other requirements, including international...
more
Dummy
DHL, the world’s leading international express services provider, launched its helicopter service in Chicago to provide early morning delivery services for the area’s financial and legal firms requiring urgent document delivery.
more
Dummy
The “Cubicycle” is a quadracycle with a removable container that has a cargo volume of one cubic meter.
more
Dummy
The project is based on a cooperation between DHL Express, Aerologic, Deutsche-Lufthansa Berlin Stiftung and Lufthansa Technik.
more
Dummy
The two submissions were selected from over 1,900 nominations and assessed by 139 professionals worldwide.
more
Dummy
The Top Employers Global Certification is a program organized by the Top Employers Institute, designed to recognize employers that globally create the optimal conditions for their employees to develop, professionally and personally.
more
Dummy
The new facility is being built in line with the ongoing investment program in the DHL Express global network.
more
Dummy
This will further strengthen the position of Brussels within the European and worldwide DHL network.
more
Dummy
Beating congestion, DHL’s new helicopter service will significantly enhance the connection between key financial centers in the USA and the UK, in particular.
more
Dummy
The multi-million dollar facility is DHL’s first innovation center outside of Germany, and the first dedicated center for innovative logistics services in the Asia Pacific region.
more
Dummy
The free application grants users on-the-go access to DHL’s proprietary online cold chain tracking and management platform LifeTrack, providing customers in the life sciences and healthcare industry an overview of their shipments, alerts about any in-transit...
more
Dummy
The new transit hub is located in Piraeus, Greece and offers a unique geographical position for shorter end-to-end lead times for ocean freight shipments from Far East to Europe and vice versa.
more
Dummy
DHL will deliver a diverse range of parts through the night for the next working day receipt by the manufacturer’s 116 retailers across Scotland, the North and South of England.
more
Dummy
This new destination offers customers in Europe full-container load door-to-door service, DHL Railline, by connecting the Warsaw-Suzhou rail network to the leading Taichung port in Taiwan through a sea link.
more
Dummy
The vehicle design brings a 70% increase in capacity over traditional high-loaders with no increase in overall dimensions on the road.
more
Dummy
Back in 1815, the history of yellow-branded logistics started with Louis Danzas establishing “Danzas”, which would become a worldwide renowned shipping company over the course of the following 20 decades.
more
Dummy
The industry is facing a revolutionary convergence with the tech sector that will transform how it manages its supply chain operations.
more
DHL Freight puts high emphasis on offering customers best in class services and ensuring the same quality standard all across Europe.
more
Dummy
The new competency center is located near the Frankfurt/Rhine-Main airport and serves as a hub for the transport, transport preparation, temporary storage, and transport follow-up of active and passive temperature-controlled pharmaceutical and medicinal products....
more
Dummy
Starting in September, materials for a wide range of racking solutions, including conventional and high density pallet racking systems, as well as shelving and other non-palletized racking systems, will embark on their journey to new warehouses via various transport...
more
Dummy
The tool received the award in the “Landmarks in the Land of Ideas” competition and convinced the judges alongside innovative e-health projects, ideas for “smart living” and educational initiatives.
more
Dummy
DHL’s whitepaper “Supply chain in the boardroom – 5 levers to boost a chemical company’s bottom line” highlights opportunities to boost performance and overcome challenges such as commoditization by getting logistics onto boardroom agendas in the chemical industry....
more
Dummy
The partnership will see DHL support the logistics needs of MotoGP™ and its sister championships, Moto2™ and Moto3™.
more
Dummy
With new stations in Lyon, Milan and Madrid, DHL is further extending its services for temperature controlled road freight shipments across Europe.
more
Dummy
DHL’s white paper “The Smarter Cold Chain: Four essentials every company should adopt” highlights the critical challenges facing the healthcare industry as global demand for expensive structurally complex and temperature-sensitive biologics and specialty drugs...
more
Dummy
DHL Industrial Projects developed a multimodal transport concept for the European aircraft manufacturer.
more
Dummy
The expansion will provide more gates to accommodate additional aircraft, warehouse space and new equipment to provide more capacity for sorting shipments as well as unloading and reloading planes.
more
Dummy
The platform for knowledge transfer and advanced training was developed in close cooperation with BVL Campus, the educational branch of BVL International the supply chain expert.
more
Dummy
With this new functionality, customers will be able to effectively calculate the CO2 footprint of their shipments, thus come one step closer to meeting their individual CO2 reduction goals.
more
Dummy
DHL and Cisco Consulting Services are also collaborating on a joint IoT innovation project that will improve decision-making in warehouse operations with near real-time data analytics based on Wi-Fi connected devices.
more
Dummy
According to the paper, currently for every graduate with supply chain skills, there are six positions waiting to be filled.
more
Dummy
Effective 1 June 2015, DHL Supply Chain will manage the logistics activities and sites of the pharmaceutical company in Florstadt and Bad Vilbel, near Frankfurt/Main.
more
Dummy
The campaign’s guiding theme is the deep connection between trade and logistics and the impact it has in improving people´s lives.
more
Dummy
Resilience360, the first of its kind in the industry which launched this time last year, is an end-to-end supply chain risk management platform that alerts customers about global incidents and risks to their global supply chain in almost real time - enabling...
more
Dummy
The new service will reduce the transit time for LCL (less than container load) transports from Tuticorin, India, to Hamburg from 33 to 26 days.
more
Dummy
From February 8 to February 22, DHL will take care of the tour’s logistics planning and the safe transportation of the valuable instruments.
more
Dummy
The award not only recognizes DHL’s contribution in sequencing parts for ten Jaguar Land Rover models across two Midlands manufacturing plants and multiple assembly lines in the UK, but in particular its smooth Change Management Programme of its offsite Sequencing...
more
Dummy
In cooperation with DHL customer Ricoh and wearable computing solutions expert Ubimax, the technology was used to implement ‘vision picking’ in warehousing operations.
more