Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Archiwum prasowe 2014

Zapoznaj się z archiwum naszych informacji prasowych, opublikowanych w 2014 roku.
Dummy
Dla tych wszystkich przedstawicieli jakże różnych od siebie profesji, wspólnym mianownikiem jest chęć odniesienia sukcesu biznesowego poza granicami kraju.
więcej
Dummy
DHL Express to firma reprezentująca jedną z największych grup logistycznych na polskim rynku, to laureat głównej nagrody w 2004 i 2011 r. oraz zdobywca nagród i wyróżnień we wszystkich pozostałych jego edycjach od 2003 r.
więcej
Dummy
Jest to pierwszy w Polsce lotniczy terminal cargo, w którego projektowanie zaangażowani byli jego przyszli najemcy, dzięki temu obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi funkcjonalne użytkujących go firm.
więcej
Dummy
Stanowiący pierwszy krok ku przyszłości pojazdów samojezdnych raport trendów zawiera różne zastosowania stanowiące najlepsze praktyki z różnych branż oraz analizuje konkretne przypadki zastosowania pojazdów samojezdnych w całym łańcuchu wartości usług logistycznych....
więcej
Dummy
Ustanowiony został w 1986 roku z inicjatywy ONZ jako wyraz uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie.
więcej
Dummy
Usługa dostawy przesyłek drobnicowych (LTL) do 2,5 ton w określonym dniu, jest obecnie dostępna za pośrednictwem 50 terminali zlokalizowanych w 17 krajach i obejmuje swoim zasięgiem 80 % wszystkich adresów biznesowych w Europie.
więcej
Dummy
Wspomnianą nagrodą wiodący producent systemów przechowywania danych uhonorowuje dostawcę, który podejmuje wysiłki w dziedzinie sprawozdawczości środowiskowej oraz poprawy odpowiedzialności społecznej i środowiskowej.
więcej
Dummy
W dniach 3-10 listopada orkiestra pod kierownictwem Riccardo Chailly'ego, zagra sześć koncertów w Houston, Waszyngtonie, Bostonie, Newark i Nowym Jorku (dwa koncerty).
więcej
DHL Express (Poland) jako pierwszy przewoźnik w kraju otrzymał szansę wzięcia udziału w pierwszej fazie wdrożenia nowych przepisów celnych w Polsce.
więcej
Dummy
W tegorocznym zestawieniu firma DHL Express (Poland) zajęła znaczące pozycje w dwóch kategoriach: Biznes - 47 miejsce, oraz Inżynieria – 78.
więcej
Dummy
Są one niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa i integralności produktu.
więcej
Dummy
Jest to jeden z głównych wniosków płynących z pogłębionego badania przeprowadzonego przez Economist Intelligence Unit (EIU) w imieniu DHL Express.
więcej
Dummy
Celem współpracy DHL Express (Poland) z parkrun Polska jest promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia poprzez organizację i udział we wspólnym bieganiu w ramach światowej inicjatywy parkrun, w myśl zasady, że biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy....
więcej
Dummy
Obie imprezy targowe odbyły się w ostatni weekend września, w dniach 27 i 28, w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska.
więcej
Dummy
Zabiegani, ale przy tym zaradni i skrupulatni, uśmiechnięci i uprzejmi, a nierzadko dowcipni, nie mogą narzekać na monotonię w pracy.
więcej
W Polsce średni wzrost cen wyniesie 2,9% dla międzynarodowych produktów lotniczych oraz drogowych.
więcej
Dummy
Projekt testowy stanowi pierwszy i jedyny w Europie przypadek, kiedy lot samolotu bezzałogowego będzie obsługiwany poza zasięgiem wzroku pilota podczas realizacji rzeczywistego zadania.
więcej
Dummy
Dostawa była możliwa dzięki zastosowaniu wiodących w branży rozwiązań logistycznych DHL; był to ekscytujący krok w kierunku realizacji partnerstwa DHL-Formuła E w postaci pierwszego wyścigu mistrzostw
więcej
Dummy
Deutsche Post DHL, wiodąca na świecie grupa pocztowa i logistyczna, po raz kolejny zachęca pracowników, klientów oraz organizacje non-profit, do zaangażowania w projekty wolontariackie w ramach obchodów Światowego Dnia Wolontariatu 2014.
więcej
Dummy
W ciągu minionych dwóch lat firma zwiększyła swój udział zielonej energii o połowę - z 42% w 2012 r. do ponad 60% w 2014 r.
więcej
Dummy
W oparciu o potrzeby i oczekiwania logistyczne, firma DHL Express (Poland) przygotowała projekt, mający na celu zapewnienie kompleksowej obsługi dla sektora meblarskiego.
więcej
Dummy
22 sierpnia br., na Allianz Arena w Monachium została ogłoszona sześcioletnia umowa obowiązująca do 2020 roku.
więcej
Już od pięciu lat, obie organizacje pracują nad wspólnym systemem zapewniającym szkolenia i opiekę specjalistyczną na wybranych lotniskach położonych na obszarach narażonych na klęski żywiołowe, tak aby mogły jak najlepiej przygotować się do ewentualnej katastrofy....
więcej
Dummy
To nie była jednorazowa aktywność: w 2009 roku Grupa wdrożyła program GoGreen, który zakłada ogólną poprawę wydajności pod względem emisji dwutlenku węgla oraz świadczenie usług transportowych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. 5 czerwca br. pracownicy...
więcej
Dummy
Raport trendów prezentuje możliwości usprawnienia pracy w magazynach, obsługi w trakcie transportu oraz dostawy do końcowego odbiorcy, a także wdrożenia usług wartości dodanej dzięki informacjom sensorycznym generowanym przez komputer, takim jak wideo czy grafika....
więcej
Dummy
11 500 samochodów z alternatywnym napędem i modyfikacjami poprawiającymi aerodynamikę.
więcej
Dummy
Logistyka odegra kluczową rolę - zapewni firmom istotną przewagę konkurencyjną, na przykład w postaci dostawy w ciągu kilku godzin od zamówienia, elastycznych godzin odbioru i zwrotów, a także niezawodnych usług logistycznych i koncepcji wartości dodanej na...
więcej
Dummy
Francesca Liberatore z Włoch, Hakan Yildirum z Turcji, Henry Holland z Wielkiej Brytanii oraz duet Nicholas i Christopher Kunz ze Stanów Zjednoczonych otrzymali możliwość zrealizowania planów rozwoju międzynarodowego prezentując swoje kolekcje podczas światowych...
więcej
Dummy
W imprezach uczestniczą pracownicy i kurierzy DHL Express (Poland), na których głównymi i najważniejszymi gośćmi są oczywiście dzieci.
więcej
Dummy
DHL, który zajął 27. miejsce w tej prestiżowej grupie, korzysta z zielonej energii, by pokryć zapotrzebowanie na całość energii elektrycznej, jaką firma planuje zużyć w Stanach Zjednoczonych w tym roku.
więcej
Dummy
W myśl założeń tego projektu DHL Express (Poland) opublikował na swojej stronie internetowej najważniejsze informacje biznesowe na temat 32 krajów, które zdaniem polskich firm, należą do atrakcyjnych partnerów i potencjalnych rynków wymiany handlowej.
więcej
Dummy
Nowa usługa zapewnia obecnie dostawy w godzinach porannych dla licznych klientów z sektora bankowego w centrum Los Angeles.
więcej
Dummy
W roku 2011, IDEXX wybrała DHL jako swojego głównego przewoźnika w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce (EMEA), obsługującego ekspresową dostawę próbek, dostarczanych przez klientów IDEXX, badanych w laboratoriach firmy, w przypadku których czas ma znaczenie...
więcej
Dummy
Koordynatorem wyjazdu do lipskiego centrum logistycznego była firma DHL Express (Poland).
więcej
DHL Express inwestuje rocznie ok. 500-600 mln euro we własną globalną infrastrukturę transportową.
więcej
Dummy
Propozycja skierowana jest do klientów instytucjonalnych oraz firm, korzystających z szybkich i niezawodnych usług kurierskich realizowanych w kierunku USA.
więcej
Dummy
Od wielu lat odpowiedzialność społeczna stanowi nieodłączny element kultury korporacyjnej DHL.
więcej
Dummy
Według Zespołu ds. Badań nad Trendami w Departamencie Rozwiązań i Innowacji dla Klientów oznacza to odwrócenie dotychczasowych praktyk, zgodnie z którymi technologie początkowo stosowane w przemyśle, trafiały w końcu do prywatnych użytkowników.
więcej
Dummy
Inwestycja w nowe technologie i paliwa alternatywne jest częścią programu ochrony klimatu GoGreen realizowanego przez Grupę DHL.
więcej
Dummy
Ubezpieczenie przesyłek to opcjonalna usługa, którą klient może z łatwością wybrać dla wysyłanych przez siebie towarów w ruchu międzynarodowym.
więcej
Dummy
Podejmując ten krok, Grupa podkreśla znaczenie odpowiedzialności społecznej dla tej firmy przez ostatnie kilka lat.
więcej
Dummy
Certyfikat Top Employer jest przyznawany wyłącznie najlepszym światowym pracodawcom: organizacjom, których oferta dla pracownika spełnia najwyższe standardy.
więcej
Dummy
DHL Trade Fairs & Events, spółka zależna DHL Freight, jest odpowiedzialna za planowanie logistyczne oraz przewiezienie 115 instrumentów oraz kompletnego wyposażenia orkiestry.
więcej
Dummy
DHL eMailShip to narzędzie umożliwiające klientom wypełnienie listu przewozowego oraz zarządzanie procesem zamawiania kuriera.
więcej
Dummy
W niedzielę, 23 lutego, obie czteroletnie pandy - samiczka, Hao Hao i samiec, Xing Hui, zostały pomyślnie dostarczone dzięki globalnej sieci transportowej DHL do nowego domu w rezerwacie zwierząt Pairi Daiza w Bruguelette w Belgii.
więcej
Dummy
I. miejsce dla marki DHL w kategorii „Firmy kurierskie” Znajomość marki DHL w ocenie respondentów na poziomie 84,6%Globalna marka DHL, reprezentująca wysoki standard obsługi klientów i wyjątkową jakość...
więcej
Dummy
Dzięki wdrożeniu "Resilience360", instrumentu do zarządzania ryzykiem łańcucha dostaw powstałego dzięki analizie Big Data, DHL może oferować klientom informacje na temat potencjalnych zakłóceń ich poszczególnych łańcuchów dostaw.
więcej
Dummy
Ten unikatowy program został uruchomiony, aby pomóc projektantom już rozpoznawalnym na swoich rynkach lokalnych i powoli zdobywającym światowy rozgłos, dotrzeć na rynki globalne, dzięki najpotężniejszym na świecie scenom mody w trakcie Tygodni Mody.
więcej
Dummy
Trzeci rok z rzędu marka DHL zdobyła tytuł Superbrands reprezentując kategorię „transport i logistyka”.
więcej
Dummy
W zakończonej w grudniu ub. r. XII już edycji programu, DHL Express został wyróżniony Brązowym Godłem.
więcej
Dummy
DHL będzie włączony w działania łańcucha dostaw Cirque du Soleil poprzez swój zespół DHL Global Trade Fairs & Events, spółkę zależną DHL Global Forwarding, Freight, i będzie wspierać logistykę imprez Cirque du Soleil w ramach tournée spektakli halowych i w namiocie...
więcej
Dummy
DHL introduces two so-called Teardrop trailers as well as one LNG-Truck for the first time in Belgium.
more
Dummy
The “first leaf” is part of a four-tier, yearly labeling program by GFE that recognizes and benchmarks members based on their efforts and measures in reporting and reducing CO2 emissions.
more
Dummy
Simply by holding their cell phone to their ear or pressing the microphone symbol, smartphone users can now send a voice message via the simple user interface to friends or colleagues without having to type lengthy texts with both hands.
more
Dummy
As a result of the agreement, which is still subject to antitrust approval, the company will also acquire the development and production rights to vehicles as well as the employees of StreetScooter GmbH.
more
Dummy
On the occasion of this year’s International Day of Persons with Disabilities, the world's leading postal and logistics company can look back on many years of disability inclusion for employees, as an integral part of its human resource policy.
more
Dummy
Hamilton, FIA Formula One™ Drivers’ World Champion of this year and 2008, won the award a nose ahead of Nico Rosberg, who scored 5 fastest laps this season.
more
Dummy
With the award, the market leader in data storage systems recognizes a supplier which demonstrates efforts in sustainability reporting, and improving social and environmental responsibility.
more
Dummy
In Berlin, the two parties celebrated the five-year anniversary of their partnership together with prominent guests from the worlds of politics, business and education.
more
Dummy
Young people now have the opportunity to apply for apprenticeships and courses of study in 15 professions and 10 academic subjects at the world’s leading postal and logistics services company, Deutsche Post DHL.
more
Dummy
Revenues climbed by more than 4 percent in the period between July and September to EUR 14 billion.
more
The council honors buildings that have demonstrated over a period of ten years their capacity to operate sustainably.
more
Dummy
The latest report shows that global connectedness, measured by cross-border flows of trade, capital, information and people, has recovered most of its losses incurred during the financial crisis.
more
Dummy
This will see the postage charge for a standard domestic letter (up to 20 grams) increase by 2 cents to EUR 0.62. Also effective January 1, 2015, the price for a Kompaktbrief (up to 50 grams) will be reduced by five cents to EUR 0.85.
more
Dummy
Deutsche Post plans to raise the postal rate for a standard domestic letter (up to 20 grams) by 2 cents to EUR 0.62 beginning January 1, 2015. At this time too, the price for a Kompaktbrief (up to 50 grams) will be reduced by five cents to EUR 0.85.
more
Dummy
For the first time worldwide, medications and other urgently needed goods will be delivered to the island at certain times of the day by DHL parcelcopter.
more
Dummy
The study marks the fourth time that the Group has examined future trends from different areas of society and discussed them in the company’s own leadership series “Delivering Tomorrow”.
more
DHL, the world leader in international express and logistics, has announced the launch of the inaugural Blue Sky Transport Design Award.
more
Dummy
The delivery was made possible with the help of DHL’s industry leading logistics solutions and is an exciting step towards seeing the DHL-Formula E partnership come to fruition with the first championship race.
more
The Group is listed in the DJSI World and DJSI Europe index as announced today by S&P Dow Jones Indices and RobecoSAM AG.
more
Dummy
Running for five days the workshop prepares airport personnel. From 7th – 11th September, airport personnel gets prepared for the logistics of emergencies, including handling high volumes of incoming goods and passengers in the aftermath of a natural disaster...
more
Dummy
As part of the partnership, the SIMSme app for smartphones will be presented at dmexco and in the region on September 10-11, 2014.
more
Dummy
With this sophisticated complimentary program, DPDHL hopes to encourage visitors to embrace classical music in all its diversity.
more
Dummy
Deutsche Post DHL, the world’s leading postal and logistics group, will once again be calling on employees, customers and non-profit organizations to lend a hand in volunteer projects as part of the 2014 Global Volunteer Day celebrations.
more
Dummy
Over the past two years, the company increased its green electricity share by half – from 42 percent in 2012 to over 60 percent by 2014.
more
Dummy
The six-year agreement running until 2020 was announced today at the Allianz Arena in Munich.
more
Dummy
With the “SIMSme” app, customers can securely send text messages, photos, videos, and contact and location information.
more
Dummy
The “Get Airports Ready for Disaster” (GARD) programme has now worked with 25 airports to help them cope with the logistical challenge of a humanitarian crisis caused by disaster.
more
Dummy
Between April and June, revenues totaled EUR 13.7 billion, nearly 1 percent above the previous year's level.
more
Dummy
Gerdes (49) has been a member of the Corporate Board of Management since July 1st, 2007. As CEO Post - eCommerce - Parcel he oversees the national and international mail and parcel business, as well as the formation and development of the Group’s global BtoC...
more
Dummy
Wulf von Schimmelmann, Chairman of the Supervisory Board of Deutsche Post DHL, expressed his regret at Angela Titzrath‘s decision, and expressly thanked her for her successful leadership and further development of the HR department within the company.
more
This form of engagement is not a one-time activity: the Group’s GoGreen-program was launched in 2009 and encompasses the overall carbon efficiency improvement as well as a carbon neutral transport service.
more
Dummy
As part of this year’s day-long event titled “Vielfalt unternehmen” (Do Diversity), Deutsche Post DHL will feature diversity-related activities at its Post Tower headquarters in Bonn as well as other locations around the world.
more
Dummy
The trend report illustrates how operations in warehouses, during transportation and last-mile delivery as well as value-added services could be enhanced by computer-generated sensory input such as videos or graphics.
more
Dummy
Italy’s Francesca Liberatore, Turkey's Hakan Yildirum, Henry Holland from the UK and the duo Nicholas and Christopher Kunz from the U.S. have won the opportunity to further their international growth plans by showing their collections at the world’s leading...
more
Dummy
Shareholders with a majority of 99.84% of the company's share capital present at the AGM resolved, among other issues, to pay a dividend of €0.80 per share.
more
Anita Gupta (55) will become Senior Vice President, Media Relations, Deutsche Post DHL as of 1 September 2014. In this function, she will take over global responsibility for DPDHL’s media work, including digital channels and customer communications from Silje...
more
Dummy
For the rest of the year, the Group expects to continue its positive performance despite the persistently challenging economic conditions and to once again generate earnings growth.
more
Dummy
Logistics will play a key role: it provides companies important competitive advantages, such as deliveries within a few hours on the day of ordering, flexible receiving and return times as well as resilient logistics and value-added concepts in emerging countries....
more
Dummy
At nearly EUR 13.6 billion, revenues generated in the first three months of the current year rose more than 1 percent above the previous year's level.
more
Dummy
The Paketkasten is the greatest development for our industry since the mailbox.
more
Dummy
Ranking No. 27 in this prestigious group, DHL is using green power to cover all of the electricity the company expects to use in the U.S this year.
more
Today, some 2,650 automated kiosks with approximately 250,000 compartments are available for sending and picking up DHL parcels in more than 1,600 cities and towns throughout Germany.
more
Founded in 1997 and led by youth volunteers, TECHO was also recently presented with a special donation of USD 250,000 from DHL for building a total of 100 new houses for families this year.
more
The 13th version of the annual European postal-rate study analyzes the rates for standard letters in all 28 EU member countries as well as those in Norway, Switzerland and Iceland.
more
Dummy
“Strategy 2015” defining the Group’s next phase of development. Strategy 2020 outlines the Group’s strategic priorities for the coming years and underscores its goal to become the company that defines the logistics industry. Among the focus areas of Strategy...
more
Dummy
Running from March 31 to April 2, 2014, the workshop prepares airport personnel for the logistics of emergencies, including handling high volumes of incoming goods and passengers in the aftermath of a disaster.
more
Dummy
In addition to providing financial support to cultural life in the city where the company is based, the Group will offer an excellent supporting program in the Post Tower, just as it has done in years past.
more
Dummy
The investment into new technologies and fuel concepts is part of the Group’s climate protection program GoGreen.
more
Compared with the previous year, revenues declined slightly, by 0.8 percent to EUR 55.1 billion, as a result of negative exchange-rate and other inorganic effects.
more
Dummy
The Supervisory Board of the company in its meeting today with regret accepted his resignation from the Management Board with effect from March 10, 2014, and appointed John Gilbert (50) as new Member of the Board of Management responsible for the DHL Supply...
more
Dummy
The female, Hao Hao, and the male, Xing Hui,, both aged four, were successfully delivered via DHL’s global transportation network to their new home at the Pairi Daiza animal sanctuary in Brugelette, Belgium on February 23.
more
Dummy
‘One of the declared goals of our Strategy 2015 is for the group to be the investment of choice,’ says Larry Rosen, CFO of the world’s leading postal and logistics group Deutsche Post DHL.
more
Dummy
The world’s leading mail and logistics service group is one of the few German companies which have such a large number of employees with a golden jubilee.
more
Dummy
This unprecedented program was launched to help designers who are already established in their local market and are gaining momentum internationally, to further their global footprint via the world’s most powerful fashion week platforms.
more
Dummy
With this donation Deutsche Post DHL becomes one of the organization’s main allies in reaching its 2014 goal of completing the building of 100,000 houses in the 19 countries where TECHO is active with this project.
more
Dummy
By adopting the internationally recognized ‘GHG Protocol Product Lifecycle Accounting and Reporting Standard’, Deutsche Post DHL now ships its worldwide GOGREEN products 100% climate neutral.
more
Dummy
It is a unique new risk management solution which will enable businesses to turn supply chain disruption and global environmental and socio-political volatility into competitive advantage by providing them with a holistic, end-to-end view of their supply chains...
more
Dummy
DHL will be integrated into Cirque du Soleil’s supply chain activities, with its DHL Global Trade Fairs & Events team, a subsidiary of DHL Global Forwarding, Freight, supporting the event logistics of Cirque du Soleil Big Top and Arena tours worldwide.
more
Dummy
This is one of the main findings of an in-depth study conducted by the Economist Intelligence Unit (EIU) on behalf of DHL Express.
more
Dummy
After successful pilot projects in various European countries, DHL is now testing in Germany for the first time the use of bicycles for the express delivery of documents and smaller parcel items.
more
Dummy
The annual awards, organized by MRO Network and Aircraft Technology Engineering & Maintenance magazine, aim to recognize and celebrate success in the global commercial aviation aftermarket.
more
Dummy
The world’s leading express and logistics company and the nation’s premiere football association agreed on a major sponsorship package which will run from 2014 through 2017.
more
Dummy
Focused on the largest markets in a growing region, DHL’s investment creates three new facilities and gateways in Saudi Arabia, a new Country Office in Cairo, and launches its biggest ground operations facility in the region in Dubai.
more
Dummy
In 2008, DHL Express started the partnership with Cryo Express for the preparation and supply of dry ice & cooled services for its fast growing Clinical Research Organizations (CRO) & Laboratories customers.
more
Dummy
A new helicopter service now provides early morning delivery services for several major banking customers in the downtown Los Angeles area.
more
In 2011, IDEXX selected DHL as its primary carrier in Europe, the Middle East and Africa (EMEA) for the express shipping of veterinary customer’s time-critical deliveries to its reference laboratories.
more
DHL Express invests around EUR 500-600 million per year in its global transport infrastructure.
more
Dummy
The award was handed over to CMA CGM, a global leader in container shipping and the third-largest container shipping company worldwide, on December 10 in Brussels.
more
Dummy
As a first step in the self-driving journey, the trend report contains various best-practice applications from different industries and also examines concrete use cases of self-driving vehicles across the entire logistics value chain.
more
Dummy
The day-definite service for less-than-truckload (LTL) shipments up to 2.5 tons is now available at 50 terminals in 17 countries and covers 80 percent of all business addresses in Europe.
more
Dummy
This is on the back of EUR 105 million that was committed in 2013, bringing the total committed to EUR 218 million.
more
Dummy
The module will be presented on November 19, 2014 in Cologne, Germany and aims to address the challenges of the after sales market and network design as well as the important role industry 4.0 and the new technologies will play in the future.
more
Dummy
With the new offer, DHL is expanding its shipping portfolio to include another attractive solution for particularly light shipments, a fitting addition for the pre-Christmas season.
more
Dummy
Cargo leaving DHL Freight’s hub in Helsingborg, Sweden arrives the next day in Brno, Czech Republic and reaches Vienna, Austria a few hours later.
more
Effective November 1, 2014, he will be responsible for business growth in Europe and thus DHL’s overarching goal of becoming the number one project forwarder.
more
Dummy
It endorses logistics executives to rethink traditional energy supply chain models and implement a highly integrated approach, before logistics drive up costs and destroy profit margins.
more
Dummy
DHL Freight is known to provide its customers with best in class quality for the less than truckload (LTL) groupage service, combined with a superior customer experience.
more
Dummy
From November 3 to November 10, the orchestra, under conductorship of Riccardo Chailly, will perform six concerts in Houston, Washington DC, Boston, Newark, and New York (two concerts).
more
Using a combination of trucking, sea and rail solutions, the seamless, scheduled service offers customers in Japan access to DGF China’s rail freight solution which reduces the delivery time by up to half to between 10 and 21 days compared to solely using ocean...
more
Dummy
They are essential for guaranteeing product safety and integrity.
more
Dummy
These include securing sufficient long term capacity on some of the world’s busiest trade lanes such as, to and from Asia Pacific, where carrier rates are climbing as a result of shortfalls in freight capacity.
more
Where the supply chain was formerly the weakest link from a sustainability perspective, the new, closed loop environmental supply chain is a business imperative that can reduce carbon, deliver significant cost savings and improve favorability with consumers....
more
Dummy
A true door-to-door service, DHL’s multi-modal solutions connect China to Europe by picking up goods from any location in China, taking it by rail through to Poland and offering last mile delivery by truck or rail to anywhere in Europe.
more
The state-of-the-art facility, covering almost 3,000 square meters, located in direct proximity to the Leipzig/Halle airport and serves as a competence center for the transport, transport preparation, temporary storage, and transport follow-up of active and...
more
Dummy
Annual volume is estimated at 25,000 shipments per year with a total weight of a 550 tonnes, including shipments from Germany to the US as well as from Canada, Mexico and Puerto Rico to Germany.
more
Dummy
125 pieces of machinery and equipment, including 15 bulldozers, 20 loaders, 10 excavators, 60 motor graders, and 20 tippers plus various spare parts were already delivered from Nordhausen to Ghana.
more
Designed for customers from the life sciences and healthcare industry with an increasing need for sophisticated cryogenic logistics solutions, this service is maintained by LifeConEx, DHL’s temperature management specialist in collaboration with Cryoport, a...
more
Dummy
The facility has a floor space of 5,700 square meters and is located in proximity to the logistically important highways E20 and E45 and was inaugurated on June 1.
more
Dummy
DHL will provide a multimodal transport solution with air, ocean and road freight services beginning in 2015.
more
Dummy
Oscar fills the position vacated by Paul Graham who transfers to Bonn to become the divisional Chief Operating Officer and the CEO for Mainland Europe, Middle East & Africa.
more
Dummy
Paul Graham is appointed CEO for Mainland Europe, Middle East and Africa (MEMEA) and divisional COO (Chief Operating Officer).
more
Dummy
These two new roles are global divisional board level positions, replacingthe Americas CEO role previously held by John Gilbert, who was recently promoted to Chief Executive Officer of the global DHL Supply Chain division of Deutsche Post DHL.
more
Dummy
The Group adds one so-called Teardrop trailer for use throughout Germany and France as part of its logistics solutions for its customer Airbus.
more
Dummy
The day-definite service for less-than-truckload (LTL) shipments up to 2.5 tons is now available at 41 terminals and covers 75 percent of all business addresses in Europe.
more
Dummy
The male giraffe called Jengo was moved via DHL’s international cargo network and arrived safely and healthy in Tel Aviv on May 22nd.
more
Dummy
As part of the official opening of the new facilities, and ahead of the first track test at Donington Park in June, each of the ten teams took delivery of one race car, with a further ten cars to be delivered by mid-June.
more
Adding to the existing Thermonet network, DHL is spreading the service across the globe for Life Sciences and Healthcare customers with temperature-controlled airfreight shipment needs.
more
Dummy
The current report builds on the first issue, portraying the recent development of trends already identified in 2013 and introducing new trends to complete the picture.
more
The service is designed for customers shipping sensitive or high value cargo, specifically from the Life Sciences & Healthcare, Technology, Automotive, and Consumer Goods industries.
more
Dummy
This marks a complete reversal of past practices in which new technologies were initially applied in business and migrated to private uses only later, according to the Trend Research team at DHL Customer Solutions & Innovation.
more
DHL Trade Fairs & Events, a DHL Freight subsidiary, accounts for logistic planning as well as transport of 115 musical instruments and the complete orchestra equipment.
more
Dummy
The company adopted the Greenhouse Gas Protocol “Product Lifecycle Accounting and Reporting Standard” for Carbon Reports, launched a new web platform called “DHL Carbon Dashboard 2.0” and unveiled “Quick Scan”, which measures enterprises carbon efficiency and...
more
Dummy
The company signed an agreement for the world’s fastest motorsport series starting this month, after previously being involved for three years.
more
Dummy
Receiving, assessing, repairing, re-boxing and re-selling returned products accounts for an average of six percent of total sales revenue within an electronics industry spending $19 billion on managing customer returns, every year.
more
Dummy
The win marks both DHL’s entry into the rail catering sector and a new phase in on-board catering, with the global logistics leader set to revolutionise the entire food and drink experience, reflecting emerging trends across the global travel market.
more
Dummy
With the launch of “Resilience360”, an instrument for supply chain risk management enabled by Big Data analytics, DHL can provide its customers with an overview over potential disruptions of their individual supply chains.
more
Dummy
The DHL Aviation Boeing 747-400 freighter aircraft will operate the 8.30-hour flight six times per week in each direction and offers reserved space for Life Sciences products.
more
Dummy
The journey of the heavy-load module from Oxford, United Kingdom, to its destination in the U.S. via ocean and road freight started in October 2013 and took almost six weeks.
more
Dummy
Powered by a diesel-electric engine, DHL containers allow internal temperatures to be controlled, tracked and remotely modified.
more
Dummy
There are no DHL Mail press releases at this time.
more