Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Archiwum prasowe 2013

Zapoznaj się z archiwum naszych informacji prasowych, opublikowanych w 2013 roku.
Dummy
Jednak w ramach najnowszego projektu Instytutu Łańcucha Dostaw i Logistyki Politechniki Georgia Tech w Stanach Zjednoczonych studenci odkryli, że DHL Express, światowy lider w dziedzinie międzynarodowych przesyłek kurierskich, jest tuż za Świętym Mikołajem i...
więcej
W ramach partnerstwa DHL Express prowadził 12 warsztatów w Polsce pod tytułem „Rozwiń skrzydła-działaj poza granicami”.
więcej
Dummy
Net Promoter Approach (NPA) to regionalny projekt realizowany w strukturach DHL Express od lutego 2012 roku – w tych miejscach, gdzie występują największe interakcje pomiędzy klientem a firmą.
więcej
Dummy
Firma zamierza zainwestować 150 mln euro na budowę dodatkowych obiektów magazynowych, sortowni i zaplecza biurowego o powierzchni ok. 44 000m².
więcej
Dummy
DHL nagradza doskonałe wyniki i szybkość prestiżową nagrodą Formuły 1®.
więcej
Dummy
Podpisując nową umowę, firma DHL pozostanie odpowiedzialna za dostarczanie usług logistycznych na terenie Targów w Lipsku.
więcej
Dummy
DHL Express (Poland) otrzymał Bursztynową Statuetkę za budowanie kapitału społecznego w konkursie Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
więcej
Dummy
W imieniu organizacji Panthera DHL będzie w ramach umowy zawartej aż do maja 2015 r. za darmo przewozić sztuczne futra z lamparta z Chin do RPA.
więcej
Dummy
Raport wskazuje, że firmy z sektora nafty i gazu będą poszukiwać zintegrowanych dostawców, którzy potrafią zapewnić im kompleksowe rozwiązania łańcucha dostaw.
więcej
Dummy
Od 4 listopada br. międzynarodowe przesyłki lotnicze klientów z południowej Polski transportuje Boeing 757-200F.
więcej
Dummy
W najbliższych miesiącach DHL, ekspert od logistyki, dostarczy puchar Premier League do 31 miejsc na całym świecie.
więcej
Dummy
Ponadto, zamawiający Pakiet Ekonomiczny online zapłaci jedynie 29,99 PLN, a kurier odbierze przesyłkę ze wskazanego miejsca wraz z wydrukowanym na stronie DHL24 listem przewozowym.
więcej
Dummy
Tym samym DHL Express znalazł się w gronie 4 firm nominowanych w tym roku do nagrody „Motyl Bezpieczeństwa 2013”.
więcej
Tego dnia bowiem już po raz kolejny obchodzono Dzień Kuriera i z tej okazji we wszystkich oddziałach DHL Express (Poland) 27 września stał się wyjątkowym dniem jednoczącym wszystkich, bo aż 3 000 kurierów.
więcej
W Polsce średni wzrost cen wyniesie 3,5% w zakresie międzynarodowych przesyłek lotniczych oraz krajowych przesyłek o wadze elementu do 31,5 kg, a także 3,9% w zakresie międzynarodowych przesyłek drogowych oraz krajowych przesyłek o wadze elementu powyżej 31,5...
więcej
Dummy
Teraz, oprócz studentów, również osoby legitymujące się dokumentem potwierdzającym status ucznia szkoły średniej, mogą nadać przesyłkę za granicę.
więcej
Dummy
Od 16 września br. międzynarodowe przesyłki lotnicze klientów z regionu północnej Polski transportuje Boeing 737-300F, który zastąpił wcześniejszy samolot ATP.
więcej
Dummy
W nowych Mistrzostwach ścigać będą się jednomiejscowe samochody o otwartym nadwoziu zasilane wyłącznie energią elektryczną.
więcej
Dummy
W tym roku program nie ogranicza się do projektów realizowanych wyłącznie w trakcie głównego wydarzenia "Światowego Dnia Wolontariusza", które w tym roku organizowane jest w dniach 5-15 września.
więcej
Dummy
Akcja promocyjna rozpoczęła się już 21 sierpnia i potrwa do 31 października br. bądź do wyczerpania nagród.
więcej
Dummy
Najnowsze wyróżnienie, Nagroda Yahoo! Emotive Brand Award w Hongkongu, jest 163. nagrodą zdobytą przez DHL Express od stycznia 2013 r. na ponad 48 rynkach. 25 z tych nagród zdobytych zostało za osiągnięcia związane z Zasobami Ludzkimi.
więcej
Dummy
Akcja promocyjna skierowana jest do firm i instytucji nie posiadających umów z DHL oraz klientów indywidualnych.
więcej
Dummy
W taki oto sposób kadra menedżerska DHL Express podziękowała wszystkim pracownikom oraz kurierom w Polsce i na całym świecie, za codzienną pracę i niezłomne zaangażowanie.
więcej
Dummy
DHL Freight oszacowało wszystkie emisje związane z transportem w roku 2013 na koncerty światowej sławy orkiestry do Bayreuth, Toblach, Ljubljany, Salzburga, Londynu, Paryża i Wiednia.
więcej
Dummy
Trzyletnia umowa obejmuje rozwiązanie logistyczne pod nazwą "Fast Track", która polega na globalnej dystrybucji krytycznych części zamiennych, w tym obsługę samolotów uziemionych (ang. Aircraft on Ground, AOG) z pięciu węzłów logistycznych na czterech kontynentach....
więcej
Dummy
Johna McCloya przyznawaną przez Amerykańską Radę ds. Niemiec w uznaniu za pracę na rzecz transatlantyckich stosunków handlowych.
więcej
Dummy
Wydarzenie to stanowi kulminację trwającej cztery lata inwestycji o wartości 105 mln USD w zakresie rozbudowy tego obiektu tak, by spełnić rosnące zapotrzebowanie na wysyłki międzynarodowe dużych, międzynarodowych korporacji, a także klientów z małych firm....
więcej
Dummy
Rozszerzenie współpracy Deutsche Post DHL z Teach For All zapewnia Grupie partnerstwo z trzema nowymi krajami, w tym z programem Teach For The Philippines, które rozpoczęło się w 2013 r. Od 2010 r.
więcej
Dummy
Podczas gdy większość firm logistycznych koncentruje się na strumieniach przychodzących do produkcji i na logistyce posprzedażowej, produkt firmy DHL obejmuje cały proces wejścia na rynek.
więcej
Dummy
Do roku 2020 Grupa zamierza zmniejszyć emisję CO2 o 30% w porównaniu do poziomu wyjściowego z roku 2007.
więcej
Dummy
Firma będzie wykorzystywać swoją sieć lokalnych centrów dystrybucji, a także korzystać z pojazdów elektrycznych do dostawy części zamiennych w metropoliach w Europie, Azji i obu Amerykach. Przy tej okazji DHL korzysta ze współpracy ze światowym producentem samochodów,...
więcej
Dummy
W początkowej fazie, do końca tego roku 79 pojazdów zostanie oddanych do użytku w Bonn i w okolicach do świadczenia usług związanych z dostawą paczek i połączonych usług dostawy poczty i paczek.
więcej
Dummy
W lipcu 2012 r. firma DHL Express zaoferowała usługi swojej globalnej sieci dostaw ekspresowych w celu dostarczenia 30.000 pizz Chicago-style na grubym cieście z Chicago, Illinois do oddziałów amerykańskich służących w Kandaharze, Bagramie i bazie Camp Bastion...
więcej
Dummy
Raport obejmuje podstawowe programy "Living Responsibility" – GoGreen, GoHelp i GoTeach – oraz problemy i tematy związane z zasobami ludzkimi oraz zdrowiem w ramach Grupy. W 2012 r.
więcej
DHL Australia 2013 Lions Tour poszerza portfolio firmy w zakresie partnerstwa z drużynami rugby na całym świecie.
więcej
Dummy
Zasłonięty luksusowy sedan, transportowany bezpośrednio z fabryki Mercedes-Benz w Stuttgarcie do podmiejskiej dzielnicy Hamburga, Finkenwerder, poleciał samolotem transportowym DHL typu A300-600.
więcej
Dummy
Firma Volvo została nagrodzona za najbardziej innowacyjne rozwiązanie klienta, a Harald Lemke z Deutsche Post z działu DHL MAIL otrzymał nagrodę w kategorii najbardziej innowacyjnego pracownika.
więcej
Dummy
Dwoma głównymi elementami pokazu były: laboratorium Hands-On-Lab, które pozwoliło odwiedzającym na własne oczy zobaczyć świat innowacyjności w sektorze logistyki, oraz Radar Trendów w Logistyce, dynamiczne narzędzie, które wizualizuje trendy w sektorze z różnych...
więcej
Dummy
Boeing 737 to samolot o większej ładowności niż obsługujący tę trasę do tej pory.
więcej
W ciągu sześciu dni imprezy DHL Trade Fairs & Events - jednostka biznesowa DHL Freight – zapewni transport maszyn i materiałów z 51 państw i regionów na tereny wystawowe w Lipsku.
więcej
Przez minimalizację wymogów paliwowych, wydajne piece opalane drewnem wykorzystywane w ramach inicjatywy redukują emisje CO2 o 80 procent w porównaniu z tradycyjnymi metodami gotowania.
więcej
Umowa, zgodnie z którą DHL pozostanie Oficjalnym logistycznym i globalnym partnerem w dziedzinie elitarnych zawodów sportów motoryzacyjnych, jest kontynuacją długotrwałej współpracy, która rozpoczęła się w 2004 r.
więcej
Jednocześnie dla partnera DHL, MGE Middle East General Enterprise L.L.C., nowa siedziba stanowi inwestycję wartą 100 milionów AED i będzie służyć wzmocnieniu konkurencyjnej pozycji DHL dzięki strategicznej lokalizacji, wykorzystaniu najnowszych technologii i...
więcej
Dummy
Jeroen Eijsink odpowiedzialny jest za transport drogowy i kolejowy DHL w Niemczech.
więcej
Dummy
DHL EXPRESS ENVELOPE zapewnia pilną dostawę na koniec następnego dnia roboczego w systemie door-to-door przesyłek niepodlegających odprawie celnej o wadze do 300 gramów, przesyłanych w kopertach firmowych, podlegających recyklingowi i przyjaznych dla środowiska....
więcej
Dummy
To najważniejszy wniosek wynikający z badań przeprowadzonych przez DHL Express i IHS.
więcej
Dummy
Rusza właśnie program pilotażowy, który w roku 2013 r. obejmie co najmniej 50 przewoźników współpracujących z DHL Freight.
więcej
Published by the innovation team at DHL Customer Solutions & Innovation, the report focuses on three areas of application for data analysis by logistics companies and other industries: operational efficiency, customer experience and new business models.
more
The quality seal internationally recognizes brands that have proven their commitment to the practice and communication of environmental sustainability internally and externally in a way that is both transparent and verifiable.
more
Dummy
In a carbon copy of his dominant performance in 2012, Vettel triumphed in both the 2013 FIA Formula One World Championship™ for Drivers and the DHL Fastest Lap Award 2013.
more
They will help with on-the-ground airport logistics by setting up a warehouse to help sort relief goods.
more
Dummy
Despite a slight decline in revenues, Deutsche Post DHL boosted its earnings once again in the third quarter of 2013.
more
Dummy
In the UK, DHL introduced 63 new dual-fuel trucks that run on diesel and natural gas.
more
Dummy
DHL and Rugby World Cup Limited (RWCL) today announced that DHL will be Official Logistics Partner of Rugby World Cup 2015. The partnership will see DHL assume responsibility for the logistics for one of the biggest international sporting events, which will...
more
Dummy
Teach For The Philippines is an official network partner of Teach For All which Deutsche Post DHL has been supporting since 2010.
more
Dummy
The training will take place from October 7 -10 and will prepare airport personnel and infrastructure for the special logistical challenges that accompany natural disasters.
more
Dummy
From October 1 onward, customers are able to see the carbon footprint of their shipments within DHL’s web based services ‘DHLi Public Tracking’ and ‘Active Tracing’.
more
Dummy
The introduction of a 4th sorting loop, at a total investment of 10 million Euros, will increase the capacity of the automated flyer sorter by over 20% to over 43 000 flyers per hour.
more
Dummy
The new Championship features single-seater open-wheel cars powered exclusively by electric energy.
more
Dummy
As of this year, the program is no longer limited to projects during the main “Global Volunteer Day” event, which is scheduled to take place between September 5th and 15th, 2013  employees can now include their volunteer activities carried out throughout the...
more
Dummy
Acting as a main sponsor, Deutsche Post has stood by the side of the Beethovenfest’s organizers for 10 years now. The company has also pledged to provide further financial support to the festive for the next two years.
more
Dummy
Revenues produced by the Group totaled EUR 13.6 billion between April and June.
more
Dummy
The subsidiaries nugg.ad, intelliAd and optivo will continue to cover the attractive display, search and e-mail marketing channels.
more
The subsidiaries nugg.ad, intelliAd and optivo will continue to cover the attractive display, search and e-mail marketing channels.
more
Yesterday in Peru, the company signed an agreement with SOS Children’s Villages to develop employment training programs for Peruvian youth living in SOS Children’s Villages.
more
Dummy
This expands the Bonn-based company's portfolio in the online advertising market to include the attractive technological field of email marketing.
more
Dummy
For 2013, DHL Freight has evaluated all transport related emissions for the renowned orchestra’s concerts in Bayreuth, Toblach, Ljubljana, Salzburg, London, Paris and Vienna.
more
Dummy
Once the new shops are in operation, Deutsche Post DHL will have more than 50,000 parcel drop-off points across the country, and the company can be found by customers everywhere.
more
Dummy
The enhanced collaboration between Deutsche Post DHL and Teach For All will help establish three new country partnerships, including one with Teach For The Philippines starting in 2013.
more
During the award presentation, the head of the world’s leading mail and logistics group called once again for a free-trade zone between the European Union and the United States to be quickly put in place.
more
Dummy
Board Member for Personnel Angela Titzrath: “The diversity of our workforce benefits the company and fuels our innovativeness” People from more than 150 nations work hand in hand every day in Germany Diversity management is strategically important...
more
Dummy
By 2020, the Group intends to improve its CO2 emissions by 30 percent compared with the base level from 2007. The GoGreen environmental program is a permanent component of the company’s strategy, and the results of this work are reflected in such areas as the...
more
Dummy
At the Annual General Meeting, Deutsche Post DHL CEO Frank Appel confirmed the Group’s targets for 2013 as well as the company’s mid-term outlook.
more
Dummy
Shareholders with 99.94 percent of the company's share capital present at the AGM resolved, among other issues, to pay a dividend of €0.70 per share.
more
The Group has been an active partner of the Red Cross blood donation programme for 54 years.
more
Dummy
In an initial phase, 79 vehicles will be put into service by the end of the year in Bonn and the surrounding area for the parcel delivery and the combined mail and parcel delivery.
more
The DHL Australia 2013 Lions Tour further strengthens the company’s extensive portfolio of rugby partnerships around the world.
more
Dummy
In a business environment characterized by persistent economic challenges, the world’s leading postal and logistics group increased revenues by 0.6 percent to EUR 13.4 billion in the first three months of the year compared with the same period last year.
more
The report covers the Group’s core “Living Responsibility” programs – GoGreen, GoHelp, and GoTeach – as well as issues and topics relating to Human Resources and health within the Group.
more
Dummy
Volvo was honored for the most innovative customer solution, whereas Harald Lemke from Deutsche Post DHL’s MAIL division won the award in the category most innovative employee.
more
Dummy
Two of the highlights presented at the event are a Hands-On-Lab that allows visitors a glimpse into the logistics world of innovation and the Logistics Trend Radar, a dynamic tool that visualizes trends within the industry from different angles.
more
Dummy
The award pays tribute to the most significant scientific, technical, business and intellectual innovations and was presented for the 32nd time during a festive event.
more
Dummy
By minimising fuel requirements, the efficient wood-burning stoves utilised in the initiative reduce CO2 emissions by up to 80 per cent compared to traditional cooking methods.
more
Dummy
Group revenues increased 5.1 percent to EUR 55.5 billion during the 12-month period.
more
Dummy
Under the new name “Delivered.” the publication spans 40 pages and offers a new design and content, bringing its readers a comprehensive and convenient overview on current logistic topics and developments.
more
The global leader in mail and logistics will be offering a total of 2,160 apprenticeships and work-study positions across 22 vocational fields and 17 specialties.
more
But in a recent project by Georgia Tech’s Supply Chain & Logistics Institute in the US, students discovered that DHL Express, the world leader in international express delivery, is right behind Santa and his elves when it comes to delivering shipments quickly...
more
This brings the total number of TAPA ‘A’ certified facilities in the DHL global network to 242 and consolidates the company’s position as the express industry leader in the number of TAPA certified facilities.
more
Dummy
The company plans to invest EUR 150 million to construct additional warehousing, sorting and office facilities with a territory of approximately 44 000m².
more
Dummy
The latest recognition, the Yahoo! Emotive Brand Award in Hong Kong, brings the total number of external honors won by DHL Express since January 2013 to 163 in more than 48 markets. Of these, 25 awards have been won for Human Resources related achievements....
more
Dummy
Deutsche Post DHL CEO, Frank Appel, and the Chilean Minister of Economy, Felix De Vicente, presided over the opening ceremony.
more
Dummy
In June, at the company’s third annual global technology conference in Shanghai, China, over 250 technology experts from a broad range of leading companies met to discuss the fast changing dynamics of the technology market.
more
Dummy
The event marks the culmination of a $105 million, four-year effort to enhance this facility to meet the growing international shipping demand of large multinational corporations as well as small business customers.
more
Dummy
In July 2012, DHL Express donated the services of its global express shipping network, delivering 30,000 Chicago-style deep-dish pizzas from Chicago, Illinois to U.S. troops serving in Kandahar, Bagram and Camp Bastion in Afghanistan.
more
Dummy
The introduction of additional wide-bodied aircraft to DHL’s global aviation network, coupled with adjustments to its intra-Asian connections, has opened up service benefits for customers on key trade lanes, particularly between the Americas and Asia. These...
more
Along with the DHL partner MGE Middle East General Enterprise L.L.C, the new facility represents an AED 100 million investment and will serve to enhance DHL’s competitive logistical performance due to its strategic location, state-of-the-art features and capabilities...
more
The certification confirms that DHL has met the requirements of the ISO standard for its Quality Management System across its worldwide operations.
more
TAPA ensures a best-in-class standardized and harmonized risk mitigation approach to minimize losses and risk within the supply chain.
more
DHL Express, the world leader in international express delivery and the world’s most international company, has received a further endorsement of its ‘Employer of Choice’ claim with external recognition of its Certified International Specialist (CIS) program....
more
Dummy
DHL Express Envelope ensures the door-to-door delivery of urgent non-dutiable shipments weighing up to 300 grams by the end of the next possible business day, in recyclable, environmentally friendly packaging.
more
Dummy
The macro-economic analysis and survey of 410 SME directors in G7 and BRICM¹ economies reveals that SMEs engaged in international markets are twice as likely to be successful as those that only operate domestically.
more
DHL Global Forwarding has renewed their master lease agreement with CSafe Global for a further three years after the success the company experienced within the first 18 months.
more
Dummy
According to a vote of European third-party logistics customers DHL was chosen best logistics service provider for the industry sectors Automotive, Hi-Tech & Electronics as well as Pharma/ Life Sciences/ Healthcare.
more
Dummy
The contract will run for five years. In contrast to previous years, DHL is now the sole logistics partner for the entire trade fair, reflecting the organizers’ desire for a long-term partnership.
more
Dummy
“I am very delighted to see Rajeev Singh-Molares taking over as CEO in Europe, Middle East and Africa. His sound expertise in transformation and change programs in combination with his in-depth knowledge in managing international growth markets made him first...
more
Dummy
Effective from October 22, 2013, she will be responsible for the worldwide expansion of DHL’s already solid base of business in this area and thus the overarching goal of becoming the number one project forwarder.
more
Dummy
The report shows that oil and gas businesses will require integrated suppliers that are able to support them with end-to-end supply chain solutions.
more
Dummy
Budapest Airport Business Park has provided a state-of-the-art facility, strategically located with easy access to highways and direct connection to the airport.
more
Dummy
As a result, DHL is once again the sole logistics partner of HSE24.
more
Dummy
The academy is a training program for the automotive industry and is aimed at manufacturers, suppliers and customers of DHL Global Forwarding Germany. The modular program has been developed in cooperation with BVL Campus, the educational institution of the German...
more
Dummy
DHL will provide freight management services for BP’s upstream business with DHL Global Forwarding covering the initial scope of work and providing inbound freight forwarding services to support BP’s global upstream operations and major capital projects.
more
Dummy
Logistics experts DHL will transport the Premier League trophy to 31 destinations across the globe over the coming months.
more
Dummy
“With our new portal, we are providing information that goes far beyond our own Group”, comments Silje Skogstad, Head of Global Media Relations at Deutsche Post DHL. “We want to use this innovative platform to map out those topics that drive the logistics sector...
more
Dummy
The new facility is located in Rícany-Jazlovice and serves as the new central hub for parcel shipments and as a regional depot for the area east of Prague and Central Bohemia. The inauguration was celebrated together with numerous customers, journalists and...
more
Dummy
Fashion Unleashed: supply chain innovation is everything is a report by Lisa Harrington, President of the lharrington group LLC, prepared in collaboration with DHL.
more
Dummy
Key improvements include increased information transparency and new design layout to improve ease of use.
more
Dummy
The seminar will be attended by more than 60 participants from local airport facilities and will take place from 9th to 13th of September 2013.
more
Dummy
With the pilot, individuals now have the opportunity to deliver packages with products ordered online directly to other end consumers.
more
The service also entails full end-to-end visibility and simple rate cards. Eurapid is available effective today and provides centrally steered direct connections between Europe’s major economic centers.
more
Dummy
Effective August 1, 2013, he will be responsible for the global development of DHL Freight’s customs business. Mr. Bernitt will report directly to Bernhard Wirth, Senior Vice President Operations, DHL Freight.
more
Dummy
Among other features, “DGF Cargo Mobile Tracking” shows users their shipping history and the status of their current shipments.
more
Dummy
The trade fair logistics specialist will remain responsible for all logistical processes at the exhibition hall – before, during and after events.
more
Dummy
GreenLink will consolidate DHL Freight’s current and future LLP accounts across the world, leveraging the expertise from dozens of customers on three continents.
more
Dummy
The facilities in Frankfurt, Stuttgart, Munich, Hamburg and Bremen were also audited by SQAS requirements.
more
Dummy
The so called Tworty Box enables a standard 40ft container to be created from two 20ft containers. The innovative solution helps ensure highly cost effective container management.
more
Dummy
The gorillas were transported 9,000 km, departing from the UK to Brussels, and flown in a specially equipped Boeing 767 to Lagos, Nigeria, and then onto Franceville, Gabon.
more
Dummy
The three-year agreement covers a logistics solution called “Fast Track”, which comprises worldwide distribution of critical spare parts, including Aircraft on Ground (AOG) support from five logistics hubs on four continents.
more
Dummy
Today’s supply chains must be ever more resilient and agile in order to survive the ‘butterfly effect’
more
Dummy
While most logistics companies focus on inbound to manufacturing and after sales logistics, DHL’s product comprises the entire go-to-market process.
more
Dummy
Compiled in a white paper by DHL Customer Solutions & Innovation based on current developments and megatrends, the report derives five key logistics implications and action needs for the industry: direct distribution to end consumers; increasing differentiation...
more
Dummy
The company will use its network of local distribution centers and additionally utilize electric vehicles for the delivery of spare parts in metropolises in Europe, Asia and Americas.
more
This global service is a new addition to DHL’s network of Life Sciences and Healthcare facilities and offers customers a transparent and a regulatory compliant platform enabling them to manage their temperature-sensitive shipments of pharmaceutical products...
more
Dummy
Daimler’s premium class flagship model air freighted under strictest secrecyDHL, the leading global logistics provider, has shipped the latest generation of the Mercedes S-Class to its international premiere on May 15, 2013 in Hamburg. Transported straight...
more
The new service now offers two routes that combine rail and road transportation: daily shipments from Shanghai via the trans-Siberian route in the North and a weekly departure from Chengdu through China’s West Corridor rail line.
more
These partners were selected from 300 transportation providers for playing a significant role in the success of DHL customers.
more
Dummy
The company has not only developed a wide-ranging program of consultancy and support services in the form of courses and workshops, but it also handles the inspection and securing of air cargo for clients.
more
Dummy
By adding the QEP Accreditation to its major stations, DHL’s network is further integrated with Envirotainer operational requirements - to ensure customers proper shipping of temperature-sensitive Life Sciences and Healthcare products.
more
Dummy
The two companies have been working together successfully since 2008 and are now looking to consolidate the partnership in the longer term.
more
Dummy
The facility covers 1,000 square metres and further enhances the available services for the Life Science and Healthcare industry in Spain and Southern Europe.
more
Dummy
For the six-day event, DHL Trade Fairs & Events – a Business Unit of DHL Freight – will be transporting machinery and material from a total of 51 countries and regions to the Exhibition Grounds in Leipzig.
more
Dummy
The new product allows racking supported double stacking in standard 40 foot containers, which reduces cargo damage.
more
Dummy
Autoliv China honored DHL for the innovative supply chain solution implemented which significantly improved overall logistics efficiency and reduced inventory holding costs.
more
Starting in April this year, DHL will manage product sourcing, filling and maintenance of vending machines, cash collection and spare parts.
more
Dummy
Effective March 1, 2013, Jeroen Eijsink will be responsible for the road and rail transport activities of DHL in Germany.
more
With a robust internal demand and a forecasted 5.2 percent compounded annual growth rate by 2020, it is a popular choice for many U.S. and international medical device manufacturers looking to set up production to serve the Mexico markets.
more
Dummy
The application is called DHL ACTIVEBOOKING and allows its users to enter and manage Europe-wide orders even when they’re not in the office.
more
Dummy
Through the use of barges, the company is able to reduce its CO2 emissions on these transport routes by 62 percent, thus making a further contribution to environmental protection.
more
Dummy
Particularly designed for the chemicals and beverages sectors, the DHL Flexitank overcomes the problems associated with ISO tank containers, IBC totes or drums and offers a more cost effective and environmentally friendly means of transporting liquid products....
more
Dummy
The contract, which was won as part of a competitive tender, will see DHL assume end-to-end responsibility for Panasonic’s UK supply chain, resulting in increased efficiency, improved services, reduced costs and greater visibility.
more
Dummy
There are no DHL Mail press releases at this time.
more